fot. pixabay.com

Polska po raz kolejny wygrywa z Komisją Europejską ws. podatku od sprzedaży detalicznej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał dziś, że podatek od sprzedaży detalicznej nie narusza prawa unijnego w dziedzinie pomocy państwa. Tym samym utrzymał on wcześniejsze orzeczenie Sądu UE w tej sprawie.

Spór między Polską a Komisją Europejską dotyczący tzw. podatku handlowego trwał od 2016 r. Komisja stwierdziła wówczas, że podatek narusza prawo unijne, co spowodowało jego zawieszenie. Decyzję Komisji zaskarżył polski rząd do TSUE.

W 2019 r. Sąd UE przyznał rację Polsce, jednak Komisja złożyła odwołanie od wyroku. Dzisiaj Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił w całości tę skargę.

Europoseł PiS i ekonomista, dr Zbigniew Kuźmiuk, podkreślał, że orzeczenie TSUE to dobra wiadomość dla Polski.

– Mamy historyczną chwilę polegającą na tym, że wielkie sieci, które nie odprowadzały podatku dochodowego, bo nauczyły się tak windować koszty, że mimo tego, że osiągały dziesiątki miliardów obrotów w Polsce, to jednak nie pokazywały zysku. Teraz niezależnie czy będą osiągały zysk, czy też nie, podatek od sprzedaży zapłacą. Jak sądzę, wpływy zdecydowanie przekroczą 2 mld zł w skali rocznej – mówił dr Zbigniew Kuźmiuk.

Polski rząd wprowadził tzw. podatek handlowy jesienią 2016 r. Podstawą opodatkowania był miesięczny przychód uzyskiwany przez wszystkich detalicznych sprzedawców towarów w wysokości przewyższającej 17 milionów zł.

Środki uzyskane z podatku mają zasilać budżet państwa i są próbą wyrównania szans między małymi i średnimi przedsiębiorstwami a dużymi firmami.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl