fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Polska odgradza się od Rosji. Rozpoczęły się prace nad budową zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim

Wicepremier, minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zapowiedział powstanie zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim. Prace nad budową ruszyły w środę.

Port lotniczy w Obwodzie Kaliningradzkim znów przyjmuje loty z Bliskiego Wschodu i Afryki. Wiele wskazuje na to, że Rosja przygotowuje kolejną operację hybrydową z wykorzystaniem migrantów. Chce w ten sposób destabilizować sytuację w Europie. Polska przygotowuje się na ten atak. [czytaj więcej]

Zdecydowałem o podjęciu działań, które wzmocnią bezpieczeństwo na granicy Polski z Obwodem Kaliningradzkim poprzez uszczelnienie granicy – mówił wicepremier Mariusz Błaszczak.

Budowa tymczasowej zapory rozpoczęła się już w miejscowości Wisztyniec w gminie Dubeninki. Za projekt odpowiadają saperzy.

– Zapora będzie składała się z trzech szeregów drutu ostrzowego (…) o wysokości 2,5 metra i szerokości 3 metrów – poinformował Mariusz Błaszczak.

Polska wyciąga wnioski z ubiegłorocznego ataku hybrydowego ze strony Białorusi. Mińsk inspirowany przez Moskwę próbował stworzyć szeroki kanał nielegalnej migracji. Plan się nie powiódł dzięki skutecznej ochronie realizowanej przez polskie służby. Na granicy z Białorusią wyrósł też wysoki mur wyposażony w nowoczesne systemy elektroniczne. Do końca listopada 2022 roku ma być wszystko gotowe – zaznaczył wiceminister spraw wewnętrznych, Maciej Wąsik.

– Możemy mówić, że mniej więcej mamy prawie 10-ciokrotnie mniejszy napór na polską granicę, niż to, co miało miejsce rok temu w tych miesiącach – wyjaśnił polityk.  

Budowa nowej zapory ma charakter prewencyjny – zapewnił minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Kamiński.

– Mamy sytuację, że różne scenariusze mogą wchodzić w grę. (…) Nie wykluczamy, ale musimy dmuchać na zimne, że podobne scenariusze mogą być realizowane na granicy z Rosją – zwrócił uwagę polityk.

Fizyczna zapora na granicy z Kaliningradem również zostanie wyposażona w nadzór elektronicznych. Rząd zabezpieczył na ten cel środki – zapewnił premier RP, Mateusz Morawiecki.

– Zakres tej zapory jest już dzisiaj tworzony. Są już środki przeznaczone od kilku miesięcy przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. To na pewno będzie część perymetryczna – wskazał premier RP.

Trzeba być gotowym na potencjalne próby destabilizacji ze strony Rosji, ale możemy mieć kłopot na jeszcze jednej granicy – zauważył dr Bogdan Pliszka z Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego.

– Cały czas pozostaje kwestia granicy polsko-litewskiej. Pytanie jest: Jak dobrze jest pilnowana granica litewsko-rosyjska i litewsko-białoruska? Być może ona nie jest jakoś specjalnie szczelna? – wyjaśnił dr Bogdan Pliszka.

Decyzja o budowie nowej zapory dzieli polską opozycję. Polskie Stronnictwo Ludowe wspiera działania rządu.

– To jest dobry kierunek, bo dzisiaj uszczelnienie granic to kwestia bezpieczeństwa nie tylko Polski, ale i całej Unii Europejskiej – zauważył Miłosz Motyka, rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Przedsięwzięcie popiera też Lewica, ale jednocześnie apeluje o transparentność podejmowanych decyzji.

– Budowa zapory poprawi bezpieczeństwo – zaznaczył Wiesław Szczepański, poseł Lewicy.

Z kolei poseł Platformy Obywatelskiej, Marcin Kierwiński zauważył, że są inne metody obrony granic.

– Na pewno bezpieczeństwo granicy polsko-rosyjskiej nie wzmocni się od zapory, ale wzmocni się np. od szybkiego zakupu systemów Patriot – zauważył.

Już rok temu w obliczu kryzysu migracyjnego Platforma Obywatelska zachowywała się nieodpowiedzialnie. Posłowie związani z partią Donalda Tuska m.in. atakowali Straż Graniczną i wojsko. Nowa zapora może być torpedowana przez środowiska liberalno-lewicowe, zarówno te w Polsce, jak i w Europie –   zaznaczył politolog, dr Piotr Gawryszczak.

– Ze względu na to, że z Białorusią nie muszą się liczyć, bo wiedzą, że Łukaszenka to marionetka w rękach Putina, ale już z Putinem liczą się od wielu lat i dalej się liczą, pomimo że morduje ludzi – ocenił dr Piotr Gawryszczak.

Od Rosji odgradzają się także Finowie, Estończycy, Łotysze i Litwini.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl