fot. M.Borawski/ Nasz Dziennik

Wicepremier J. Gowin: Polska zainteresowana teką dla komisarza ds. energii i klimatu, ale szanse na nią zmniejszają się

Polska jest zainteresowana teką dla komisarza ds. energii i klimatu, ale szanse na nią słabną – poinformował wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Unia Europejska wciąż nie wypracowała porozumienia w sprawie obsady pięciu najważniejszych stanowisk.

Dyskusja o obsadzie unijnych stanowisk trwa w najlepsze. Na ostatnim szczycie Rady Europejskiej żaden z kandydatów na szefa Komisji Europejskiej nie uzyskał większości. W grze o stanowiska mocnym graczem – obok Francji i Niemiec – pozostaje Grupa Wyszehradzka. W obliczu braku porozumienia liderzy unijnych państw spotkają się ponownie na specjalnym szczycie w najbliższą niedzielę.

Polska – jak przekonuje minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz – liczy na tekę komisarza ds. energii i klimatu. Pod jej zapowiedziami podpisał się dziś wicepremier Jarosław Gowin.

– Teka dotycząca energii i klimatu to jest obszar, którym jesteśmy zainteresowani, ale mam też świadomość, że po uzasadnionym wecie pana premiera Morawieckiego, szanse na objęcie przez polskiego komisarza tej teki są mniejsze – zaznacza Jarosław Gowin.

Wicepremier tłumaczy, że pytanie o to, kto obejmie tekę komisarza, jest dziś drugorzędne.

– W zależności od tego, jaka to będzie teka, będziemy szukali konkretnej osoby – wskazuje Jarosław Gowin.

W sprawie obsady unijnych stanowisk Donald Tusk liczy na przełom już na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej. W trakcie pobytu w Osace na szczycie G20 poinformował, że państwa są coraz bliżej rozwiązania.

TV Trwam News/RIRM

drukuj