J. Gowin: dzięki reformie szkolnictwa wyższego Polska nauka uzyska wyższą pozycję na świecie

Dzięki reformie szkolnictwa wyższego będziemy kształcić na zdecydowanie wyższym poziomie, Polska nauka uzyska wyższą pozycję na świecie – mówił wicepremier, szef Polski Razem Jarosław Gowin na Konwencji Zjednoczonej Prawicy.

Jarosław Gowin – minister nauki i szkolnictwa wyższego – nawiązał do reformy szkolnictwa wyższego, którą przygotowano w jego resorcie. Jego zdaniem, zmiany spowodują, że polskie uczelnie będą kształcić na zdecydowanie wyższym poziomie.

„Polska nauka uzyska zdecydowanie wyższą pozycję w światowych rankingach. To jest najważniejsza inwestycja, jaką można zrobić. Inwestycja w głowy, w dusze, formacje postaw młodych Polaków” – przekonywał wicepremier.

„My potrzebujemy młodych elit (…) Każdy naród, każde państwo, żeby się rozwijać potrzebuje elit, ale tych prawdziwych. Tych, które traktują swoją działalność nie jako okazję do wynoszenia się, tylko jako okazję do służby wszystkim Polakom” – dodał Jarosław Gowin.

Przypomniał, że Ministerstwo Finansów oraz Bank Gospodarstwa Krajowego przygotowały projekt ws. kredytów studenckich.

„Dzisiaj te kredyty są w ogóle nie atrakcyjne. To, co proponuje MS oraz BGK, to będzie szansa dla wielu młodych, zdolnych ludzi” – ocenił wicepremier.

Jak podkreślił, miarą wielkości i skuteczności państwa jest stosunek tego państwa do obywateli.

„Państwo musi być państwem służebnym do zwykłych obywateli. Chcę zadeklarować, że takie właśnie państwo zaczęliśmy budować półtora roku temu i takie państwo konsekwentnie będziemy budować przez następne lata” – oświadczył Jarosław Gowin.

PAP/RIRM

drukuj