fot. twitter.com/Gosc_RadiaZET

Min. J. Gowin: Zapowiedź podniesienia płac minimalnych jest wspólnym projektem Zjednoczonej Prawicy

Zapowiedź podniesienia pensji minimalnej w kolejnych latach jest wspólnym projektem Zjednoczonej Prawicy – powiedział we wtorek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, szef Porozumienia Jarosław Gowin.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że 1 stycznia 2020 roku płaca minimalna będzie podwyższona do 2600 zł. Oznacza to wzrost w stosunku do wcześniejszych zapowiedzi – w połowie czerwca rząd zaproponował Radzie Dialogu Społecznego (RDS), aby minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 r. wynosiło 2450 zł, a minimalna stawka godzinowa 16 zł. Na konwencji zapowiedziano, że pensja minimalna wzrośnie od 1 stycznia 2020 r. do 2600 zł, do końca 2020 r. do 3000 zł, a do końca 2023 r. do 4000 zł.

We wtorek rząd zajmie się m.in. projektem rozporządzenia w sprawie minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej w 2020 r

Jarosław Gowin pytany we wtorek w Radiu Zet, czy zgadza się z taką strategią podwyższenia płac minimalnych, stwierdził: „Polityka zawsze wymaga kompromisów. Ten kompromis jest także po stronie naszych partnerów z Prawa i Sprawiedliwości.”

Jak dodał, polska gospodarka przez ostatnie 30 lat rozwijała się bardzo dobrze.

Ale za jaką cenę? Za cenę taniej siły roboczej. To znaczy, my Polacy byliśmy przez dwadzieścia kilka lat tanią siłą roboczą” – podkreślił wicepremier.

Stwierdził, że proces podnoszenia płac rozpoczął się „dopiero pod rządami Zjednoczonej Prawicy”.

Dopytywany, czy zgodził się na taką koncepcję podwyżek płac minimalnych powiedział:

Skoro zostało to ogłoszone na konwencji to znaczy, że to jest wspólny projekt” – zaznaczył wicepremier.

Jarosław Gowin odniósł się też do pomysłu zawartego w projekcie budżetu na 2020 r., w którym założono zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce). Z tego tytułu do budżetu w przyszłym roku ma wpłynąć 5,1 mld zł. Obecnie zarabiający w ciągu roku powyżej limit 30-krotności nie muszą płacić składek ZUS.

To jest kontrowersyjne rozwiązanie. Rzeczywiście wraz z panią minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigą Emilewicz będziemy dyskutować jeszcze z naszymi kolegami z Prawa i Sprawiedliwości, czy ten element jest niezbędny żeby zrównoważyć budżet” – powiedział Jarosław Gowin.

W jego ocenie taki zapis uderzy w klasę średnią, która jest „kołem zamachowym rozwoju cywilizacyjnego”.

 

PAP/RIRM

drukuj