fot. PAP/Andrzej Grygiel

Wicepremier J. Gowin: Zależy nam na wzmocnieniu relacji gospodarczych z USA

Zależy nam nie tylko na rozwiązaniu bieżących problemów, ale też na wzmocnieniu wzajemnych relacji gospodarczych między Polską a Stanami Zjednoczonymi – wskazał wicepremier Jarosław Gowin, odnosząc się środowej rozmowy z amerykańską sekretarz handlu Giną Raimondo.

Jak poinformowało w komunikacie ministerstwo rozwoju pracy i technologii, głównymi tematami środowej rozmowy telefonicznej wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina z amerykańską sekretarz handlu Giną Raimondo były inwestycje amerykańskie w Polsce oraz przygotowanie „pozytywnej agendy na przyszłość”, w tym kwestia reaktywacji formatu Dialogu Gospodarczego i Handlowego.

„Zależy nam nie tylko na rozwiązaniu bieżących problemów, ale także na wzmocnieniu i zintensyfikowaniu wzajemnych relacji gospodarczych między Polską a Stanami Zjednoczonymi” – wskazał, cytowany w komunikacie Jarosław Gowin.

Dodał, że w tym kontekście sugeruje reaktywację formatu Dialogu Gospodarczego i Handlowego ustanowionego deklaracją prezydentów Polski i USA w 2002 roku.

Resort przyznał, że w ostatnich latach format ten „nie był szczególnie wykorzystywany”.

„Ostatnio pojawiło się jednak wiele nowych tematów z dziedziny przemysłu, cyfryzacji czy też energetyki, które za jego pośrednictwem strona polska i amerykańska mogłyby wspólnie omówić” – czytamy.

Jak stwierdził minister Jarosław Gowin, z punktu widzenia kierowanego przez niego resortu kluczowe byłoby też poszerzenie bilateralnej agendy o kwestie innowacji oraz badań i rozwoju.

„Polskie instytucje wsparcia innowacji takie jak Sieć Badawcza Łukasiewicz i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju utrzymują kontakty z uczelniami amerykańskimi w takich obszarach, jak elektromobilność, biofarmaceutyka, kosmos, lotnictwo czy też inżynieria materiałowa” – stwierdził.

Wyraził chęć nawiązania analogicznych relacji z podmiotami nadzorowanymi przez departament handlu oraz pozostałe departamenty.

„Ściślejsza współpraca gospodarcza stanowi gwarancję jeszcze bliższych kontaktów między Polską a Stanami Zjednoczonymi, które wykraczają poza kwestie zobowiązań sojuszniczych – podkreślił wicepremier Jarosław Gowin.

Podczas rozmowy z sekretarz handlu Giną Raimondo poruszono też kwestię rozważanej nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Przypomniano, że poselski projekt w tej sprawie wpłynął 7 lipca 2021 roku do marszałek Sejmu, Elżbiety Witek – podał resort.

Jak zaznaczono, Stany Zjednoczone są jednym z ważniejszych partnerów handlowych Polski i jednym z kluczowych inwestorów. Wartość obrotów handlowych Polski z USA w 2020 r. wyniosła 15,58 mld dol. Eksport Polski do Stanów Zjednoczonych osiągnął 7,6 mld dol., a import ok. 8 mld dol. Zwrócono uwagę, że w pierwszych czterech miesiącach 2021 r. polski eksport do USA wzrósł o 14 proc. r/r.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl