fot. M. Matuszak/Nasz Dziennik

Trwają prace nad nowelizacją prawa farmaceutycznego

Komisja ds. deregulacji będzie pracowała dalej nad projektem nowelizacji prawa farmaceutycznego, który przyznaje prawo prowadzenia aptek wyłącznie farmaceutom. Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu. Przeciw projektowi są kluby PO, Nowoczesnej i Kukiz’15. Partie opozycyjne krytykują tryb i okoliczności jego przygotowania.

Poseł Jakub Kulesza, rzecznik Kukiz’15 jeszcze przed głosowaniem pytał, kto napisał projekt i go podrzucił. Poseł sugerował lobbing jednego z koncernów farmaceutycznych. Tomasz Latos z PiS odpowiadając na zarzuty podkreślał, że ustawa „nie jest w smak sieciom aptek”.

– Mam w teczce dokumenty i dowody, świadczące o powiązaniach finansowych tego koncernu z osobami lobbującymi na rzecz tej ustawy. W związku z powyższym zawnioskuję do CBA o zbadanie, czy podczas procedowania tego projektu nie były stosowane metody lobbystyczne – akcentował poseł Kukiz’15.

Ta ustawa zamraża sytuację która jest w tej chwili i ta ustawa jest bardzo nie w smak sieciom aptek. Takie są fakty. Być może rzeczywiście powinniście się państwo przyjrzeć tej sprawie, a nie tutaj wykonywać dziwnych retoryk i dziwnych form retorycznych wypowiedzi na temat tego wszystkiego co się dzieje. Kto stoi za państwa wypowiedziami? To należy zbadać – odpowiadał Tomasz Latos z PiS.

Poselski projekt noweli prawa farmaceutycznego od początku wzbudzał wiele emocji. Popierały go małe sieci aptek; przeciwne były duże sieci aptekarskie.

Projekt „apteka dla aptekarza” przewiduje, że prowadzenie nowych aptek będzie zastrzeżone dla farmaceutów lub spółek, w których wspólnikami odpowiedzialnymi za prowadzenie spraw spółek będą farmaceuci. Zgodnie z projektem farmaceuta lub spółka, może prowadzić lub kontrolować maksymalnie cztery apteki.

RIRM

drukuj