Fot. Anna Głos

Toruń: odbyło się uroczyste zawierzenie diecezji Matce Bożej

W Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na toruńskich Bielanach nastąpiło w środę uroczyste zawierzenie posługi nowego Pasterza diecezji toruńskiej księdza biskupa Wiesław Śmigla oraz całej diecezji Matce Bożej.

Wczorajsze uroczystości w toruńskim sanktuarium, w których licznie uczestniczyli kapłani, osoby konsekrowane oraz wierni świeccy rozpoczęły się od wspólnej nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której przewodniczył nowy biskup toruński ksiądz bp Wiesław Śmigiel.

W homilii nowy pasterz diecezji toruńskiej przybliżył wiernym znaczenie ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

– To jest widzialny znak niewidzialnej obecności. Można powiedzieć, że przecież ikony się nie maluje, tylko się ją pisze, a to nie obraz, ale brama, przez którą możemy wejść i dotknąć nadprzyrodzoności. Możemy spotkać się z samym Bogiem – mówił ks. Biskup.

Ksiądz biskup Wiesław Śmigiel przypomniał, że ikona zaprasza do dotknięcia wymiaru duchowego, który często umyka ludzkim zmysłom. Aby wejść w świat ikony trzeba czegoś więcej niż pobożne spojrzenie.

– Żeby zanurzyć się w ikonie, potrzeba Biblii, Pisma Świętego. Dopiero wówczas, kiedy poprzedzimy naszą kontemplację lekturą Pisma Świętego, dopiero wówczas ikona odsłania przed nami wszystko to, co w niej jest najpiękniejsze – wskazał.

Na zakończenie wczorajszych uroczystości ksiądz biskup Wiesław Śmigiel zawierzył siebie oraz całą diecezję toruńską opiece Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Ksiądz biskup Wiesław Śmigiel jest drugim biskupem w 25-letniej historii diecezji, po księdzu biskupie Andrzeju Suskim. 11 listopada Ojciec Święty Franciszek mianował go Biskupem Diecezji Toruńskiej. 10 grudnia nastąpił ingres nowego biskupa. Ksiądz biskup Wiesław Śmigiel jest najmłodszym w Polsce ordynariuszem diecezji.

TV Trwam News/ RIRM

drukuj