Dobiega końca Festiwal Musica Vera w Toruniu

Dobiega końca Festiwal Muzyki Sakralnej Musica Vera – Muzyka Nowych Świątyń. Prezentuje on różne odsłony muzyki sakralnej – od chorału gregoriańskiego po muzykę cerkwi prawosławnej. Dzisiaj o 19.30 w kościele pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa odbędzie się koncert finałowy.

Podczas koncertu finałowego będzie można posłuchać m.in. „Mszy Kreolskiej” Ariela Ramireza. Wystąpią również m.in. Piotr Kusiewicz, Kamil Pękala, Wojciech Sarba, zespół Sierra Manta oraz Schola Cantorum Thorunensis pod dyrekcją Pawła Głowińskiego.

– Koncert „Msza kreolska” Ariela Ramireza oraz przepiękna muzyka Feliksa Mendelsona na chór a capella oraz na fortepian – to wszystko przed nami. Wystąpią również wspaniali wykonawcy: Piotr Kusiewicz, znany polski tenor, Kamil Pękala – baryton, Wojciech Sarba – fortepian, jeden z najlepszych zespołów, grający muzykę folkową, andyjską, hiszpańską – Sierra Manta – i również Schola Cantorum Thorunensis pod moją dyrekcją – powiedział Paweł Głowiński, inicjator Festiwalu Musica Vera.

Celem festiwalu Musica Vera jest popularyzacja sakralnej twórczości o charakterze liturgicznym. Kompozycje wykonywane są a capella przez polskie i polonijne chóry amatorskie.

– Założeniem festiwalu jest wejście z koncertami do nowych kościołów Torunia. Mieliśmy obawy, czy to przyniesie efekt, czy ludzie z nowych osiedli Torunia są spragnieni kultury, ale nie zawiedliśmy się. Kościoły były wręcz przepełnione i to samo zapowiada się na finał. Cieszymy się, że w Toruniu tak ciepło przyjęto ten festiwal. Jesteśmy przekonani, że droga, którą obraliśmy jest słuszna – wyjaśnił.

Paweł Głowiński podkreślił również rolę parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu, która zgodziła się być podmiotem organizującym Festiwal.

– Chcę podziękować parafii pw. św. Maksymialiana Kolbego w Toruniu, która zgodziła się być podmiotem organizującym Festiwal. Przede wszystkim ks. Mariuszowi Klimkowi, który jest – można tak chyba powiedzieć – patronem tego Festiwalu. Są trzy osoby, dzięki którym ten festiwal istnieje – ks. Mariusz Klimek, moja żona Ewelina Głowińska, która koordynuje całe wydarzenie i ja jako dyrektor Festiwalu – zaznaczył.

Wcześniej w Toruńskich kościołach odbyły się m.in. konkurs chóralny, koncert chorału gregoriańskiego oraz koncert muzyki cerkiewnej.

– Dobiega końca I edycja Festiwalu Muzyki Sakralnej „Musica Vera” – muzyka nowych świątyń. Za nami jest już konkurs chóralny, dwa koncerty, koncert chorału gregoriańskiego w wykonaniu księży diecezji toruńskiej oraz koncert muzyki cerkiewnej w wykonaniu kwartetu męskiego IKOS i ojców paulinów – przypomniał Paweł Głowiński.

To I edycja tego typu wydarzenia. Organizatorzy podkreślili, że mają nadzieję na kontynuację festiwalu.

Afisz

Kliknij, aby powiększyć

 


platak

Kliknij, aby powiększyć

RIRM

drukuj