Prezydent Park Geun Hie ustąpi? Ogromna demonstracja w Korei Płd.

Setki tysięcy Koreańczyków demonstrowało w kolejną sobotę w stolicy Korei Południowej – Seulu, żądając ustąpienia Park Geun Hie, prezydent kraju, w związku ze skandalem korupcyjnym.

To największe protesty w Korei Południowej od 2008 roku.

Według policji w centrum stolicy demonstrowało 170 tys. osób, a według organizatorów wiecu – około 1 mln.

Park Geun Hie została zamieszana w skandal, gdy okazało się, że jej bliska znajoma Czoi Sun Sil miała dostęp do poufnych dokumentów państwowych, w tym do wstępnych wersji tekstów przemówień prezydent.

Czoi Sun Sil została aresztowana i toczy się przeciw niej śledztwo, które ma wyjaśnić charakter jej powiązań z prezydent Park Geun Hie. Zarzuca się jej również próby wyłudzenia dużych sum pieniędzy od czołowych koncernów południowokoreańskich, w tym od Samsunga.

W związku ze skandalem prokuratura zatrzymała przed kilkoma dniami byłego doradcę prezydent. Ahn Jong-beom, wieloletni przyjaciel Park Geun Hie, oskarżany jest o to, że wykorzystywał swoje powiązania z panią prezydent, by wyłudzić duże sumy pieniędzy od koncernów południowokoreańskich.

Afera wywołała w południowokoreańskiej opinii publicznej ogromne poruszenie. Według sondaży opinii publicznej 67 proc. obywateli Korei Południowej chce dymisji prezydent, która nie zdołała przekonująco wyjaśnić jej powiązań z Czoi Sun Sil i zakresu jej ewentualnego wpływu na sprawy państwowe.

PAP/RIRM

drukuj