Korea Południowa: trwają wybory prezydenckie

W Korei Południowej odbywają się dziś przedterminowe wybory prezydenckie. Rozpisano je po usunięciu z najwyższego urzędu w państwie Park Geun Hie, która w areszcie czeka na proces w sprawie korupcji.

O najwyższy urząd w państwie ubiega się 15 kandydatów. Zdecydowanym faworytem sondaży jest opozycyjny polityk Mun Dze In z Demokratycznej Partii Razem. W poprzednich wyborach prezydenckich w 2012 roku przegrał on z Park Geun Hie. Ujawniony w październiku 2016 roku wielki skandal korupcyjny doprowadził do odsunięcia od władzy prezydent Park Geun Hie, sparaliżował prace rządu w Seulu oraz wyprowadził na ulice miliony ludzi, którzy domagali się odejścia prezydent. Teraz czeka ona w areszcie na proces ws. korupcji.

Faworyt wyborów z Demokratycznej Partii Razem Mun Dze In obiecuje reformy wydatków publicznych, większą transparencję koncernów zwanych czebolami oraz lepszą dystrybucję pieniędzy w walce z nierównościami społecznymi.

Lokale wyborcze będą otwarte do godziny 20.00 czasu lokalnego, a wstępne wyniki zostaną podane około godz. drugiej w nocy czasu lokalnego, czyli pod wieczór polskiego czasu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj