Rozmowy Korei Płn. i Płd. ws. Zimowych Igrzysk Olimpijskich

Korea Północna i Południowa prowadziły negocjacje na szczeblu roboczym w sprawie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu. Rozmowy dotyczyły wysłania przez Pjongjang grupy artystycznej na lutowe Igrzyska. W przeszłości północnokoreańskie grupy artystyczne były wykorzystywane przez reżim w Pjongjangu jako ważne narzędzie szerzenia propagandy.

Spotkanie przedstawicieli Korei Północnej i Południowej odbyło się w północnokoreańskiej części wioski Panmundżom, w strefie zdemilitaryzowanej na granicy między państwami koreańskimi. We wtorek Pjongjang wyraził zgodę podczas rozmów z Południem na wysłanie na Igrzyska w Pjongczangu swojej delegacji, złożonej z wysokiej rangi urzędników, sportowców, dziennikarzy i cheerleaderek. Przedsięwzięcie to będzie sfinansowane przez Seul. Władze Korei Płd. wyszły z taką propozycją w reakcji na noworoczne orędzie Kim Dzong Una, który zadeklarował otwartość na dialog z Południem i chęć wysłania delegacji na Igrzyska – mówi politolog prof. Andrzej Gil.

– W tym momencie Kim Dzong Un ciągle przypomina, że istnieje. To jest pijar, czysty pijar, nic więcej. Olimpiada w Pjongczangu to jest jedna sprawa i te rozmowy i te nadzieję – niestety jak sądzę – okażą się bardzo płonne, dlatego że to nie jest polityk, który jest politykiem poważnym, który jest politykiem przewidywalnym, to jest despota, który traktuje świat jako swoją własność, i w tym momencie pokazuje kolejną odsłonę. Ci, którzy się cieszą, wydaję mi się, cieszą się zupełnie niepotrzebnie – wskazuje prof. Gil.

Najprawdopodobniej rozmowy na temat sportowców, innych uczestników Igrzysk oraz urzędników odbędą się w późniejszym terminie. Tegoroczne Zimowe Igrzyska Olimpijskie w południowokoreańskim Pjongczangu odbędą się w dniach od 9 do 25 lutego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl