PAP/Radek Pietruszka

Sztab prezydenta Andrzeja Dudy zebrał rekordową ilość podpisów poparcia. Opozycja domaga się przeniesienia wyborów

Ponad dwa miliony podpisów poparcia zebrano pod kandydaturą Andrzeja Dudy na prezydenta. Sztab wyborczy urzędującego prezydenta złożył je w czwartek w Państwowej Komisji Wyborczej.

Termin zbierania podpisów mija 26 marca. Z powodu pandemii koronowirusa sztab urzędującego prezydenta zdecydował, że zbiórka zostanie zakończona wcześniej.

– Akcję zbierania podpisów zapoczątkowaliśmy w połowie lutego. Mamy połowę marca. W miesiąc udało się zebrać ponad 2 mln podpisów poparcia – wskazał Krzysztof Sobolewski, szef Komitetu Wykonawczego PiS.

Do rejestracji kandydata wymagane jest 100 tys. ważnych podpisów obywatel. Tyle udało się zebrać pod kandydaturą Andrzeja Dudy – samej Solidarnej Polsce, która tworzy obóz Zjednoczonej Prawicy.

– Naszym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Rzeczywiście to słowo „nasz kandydat” znajduje potwierdzenie w tym efekcie pracy, jaką było zbieranie podpisów pod poparciem dla tej kandydatury – mówił Joachim Brudziński, szef kampanii prezydenta Andrzeja Dudy.

Tymczasem politycy opozycji wywierają coraz większą presję, by wybory prezydenckie zostały przesunięte na jesień. Zdaniem przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Borysa Budki w Polsce powinien zostać ogłoszony stan klęski żywiołowej.

– Stan klęski żywiołowej, to również niemożność przeprowadzenia wyborów. Przypomnę, że w niedzielę w Polsce w pięciu miejscowościach mają odbyć się wybory samorządowe – podkreślał przewodniczący PO.

Zmiany terminu wyborów nie przewiduje, jak na razie, premier Mateusz Morawiecki. W dłuższej perspektywie może nastąpić wiele nieprzewidzianych okoliczności np. jesienią może to być nawrót koronawirusa – stwierdził szef rządu.

– Kiedy z taką okolicznością mamy do czynienia, to zawsze najlepiej przeprowadzić pewne działania zgodnie z planem, tak jak przewidywał pierwotny termin wyborów prezydenckich – akcentował premier RP.

Kampania wyborcza trwa. Jednak będzie ona uzależniona od sytuacji związanej z koronawirusem w kraju – podkreślił poseł Krzysztof Sobolewski.

– Nie będzie to kampania tradycyjna, z wiecami i eventami na zewnątrz. O tym możemy w tej chwili zapomnieć. Będzie to kampania, która skieruje się głównie do sieci – podkreślił szef Komitetu Wykonawczego PiS.

Tymczasem sondaże sprzyjają urzędującemu prezydentowi. Andrzej Duda zyskuje poparcie i wygrywa ze wszystkimi kandydatami. Rosną też jego szansę na zwycięstwo w pierwszej turze.

To wynik odpowiednich działań rządu PiS w kwestii zwalczania koronawirusa w Polsce – wskazał politolog Bartosz Brzyski.

– Zobaczymy oczywiście, jak to będzie wyglądać w dalszej perspektywie dlatego, że jeżeli mielibyśmy do czynienia z dużym skokiem tych zachorowań lub innymi ewidentnymi problemami, to ta fortuna może się odwrócić – akcentował ekspert.

Wybory prezydenckie zaplanowane są na 10 maja.

TV Trwam News

drukuj