fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] M. Błaszczak: Wojska Obrony Terytorialnej razem z Radiem Maryja wspólnie uruchamiają forum rozmowy dla potrzebujących

Wojska Obrony Terytorialnej razem z Radiem Maryja wspólnie uruchamiają każdego dnia bloki, w których żołnierze WOT będą rozmawiali ze słuchaczami. Chodzi o to, żeby stworzyć forum rozmowy, żeby można było zaczerpnąć informacji, gdzie można zadzwonić po pomoc w danym rejonie, w danym województwie. W każdym województwie jest brygada, więc to już da nam możliwość, żeby lokalnie udzielić wsparcia tym, którzy tego potrzebują – akcentował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Ministerstwo Obrony Narodowej stoi w pierwszym rzędzie walczących z pandemią koronawirusa. Wojsko aktywnie uczestniczy w życiu społecznym państwa polskiego, szczególnie w ostatnich trudnych dniach.

– Wojsko Polskie wspiera tych, którzy tego wsparcia potrzebują. Wojska Obrony Terytorialnej są na pierwszej linii, dlatego że ten najmłodszy rodzaj polskich sił zbrojnych został powołany w tym celu, żeby właśnie wspierać służby, które są odpowiedzialne za opiekę nad ludźmi w sytuacjach kryzysowych oraz żeby wspierać bezpośrednio tych, którzy tego wsparcia potrzebują – mówił minister obrony narodowej.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1240655476494393345

Szef resortu poinformował, że na wsparcie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej można obecnie liczyć przy robieniu zakupów: żywności czy też leków.

Od niedzieli zostały zamknięte granice Rzeczypospolitej Polskiej. Tam Straż Graniczna jest wspierana przez żołnierzy.

– Zarówno przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, jak i żołnierzy wojsk operacyjnych, wojsk inżynieryjnych. Żołnierze wojsk inżynieryjnych wzmocnili posterunki na granicach, a od dzisiejszej nocy przez żołnierzy wspierana jest również policja – powiedział minister.

Wojsko pomaga także w kontrolowaniu przestrzegania kwarantanny.

– Ludzie zachowują się bardzo odpowiedzialnie, bardzo rozsądnie, ale niestety zdarzają się tacy, którzy łamią zasady. Stąd upominani są nawet mandatami, które nakładają policjanci. Chodzi o to, żeby wesprzeć patrole przez wojsko, dlatego żołnierze Wojska Polskiego, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, ale także podchorążowie (…) są zaangażowani w takie wsparcie sił policyjnych, żeby sprawdzać, czy ci, którzy zostali skierowani na kwarantannę, tych zasad przestrzegają – wskazał.

W środę ruszyła pomoc psychologiczna dla osób w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem koronawirusa. Wsparcia za pośrednictwem infolinii udzielają psycholodzy z Wojsk Obrony Terytorialnej.

– To infolinia, która umożliwia rozmowę, wsparcie dla osób przebywających na kwarantannie czy dla wszystkich tych, którzy mają jakieś wątpliwości, pytania, nie wiedzą, jak zareagować, nie wiedzą, jak się zachować. Może potrzebują, aby zrobić im zakupy. Taka infolinia od wczoraj działa – zaznaczył gość Radia Maryja.

Od piątku 20 marca żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą rozmawiać z Polakami na antenie Radia Maryja. Od poniedziałku do piątku od godz. 13.10 do godz. 13.40, a w niedzielę po Koronce do Miłosierdzia Bożego. Żołnierze będą przekazywać informacje na temat wsparcia osób starszych w konkretnych województwach.

– Bardzo się cieszę, że Wojska Obrony Terytorialnej razem z Radiem Maryja wspólnie uruchamiają każdego dnia bloki, w których żołnierze WOT będą rozmawiali ze słuchaczami. Chodzi o to, żeby stworzyć forum rozmowy, żeby można było zaczerpnąć informacji, gdzie można zadzwonić po pomoc w danym rejonie, w danym województwie. Wojska Obrony terytorialnej są zorganizowane tak jak województwa. W każdym województwie jest brygada, więc to już da nam możliwość, żeby lokalnie udzielić wsparcia tym, którzy tego potrzebują (…). Dziękuję Ojcu Dyrektorowi i innym ojcom za możliwość rozmowy na antenie Radia Maryja – podkreślił szef MON.

Cała rozmowa z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj