fot. PAP/Darek Delmanowicz

Specustawa ułatwiająca rolnikom prowadzenie gospodarki wodnej jednym z elementów walki z suszą

Powstanie specustawa, która ma ułatwić rolnikom prowadzenie gospodarki wodnej. To jeden z elementów walki z suszą.

Tzw. jaz piętrzący na Narwi – pełni rolę przeciwpowodziową, ale też retencyjną. Chodzi o to, żeby zatrzymać jak najwięcej wody – szczególnie w obszarach rolniczych.

– Zamierzamy wykonać ponad 640 inwestycji za ponad 160 mln złotych  – zapowiedział Przemysław Daca, prezes Wód Polskich.

Polskie władze w ciągu najbliższych lat na programy retencyjne chcą wydać aż 12 mld złotych. Wiele inwestycji jest już w toku. Wszystko po to, aby walczyć z suszą, która staje się coraz bardziej dotkliwa dla rolnictwa.

W celu zintensyfikowania tych działań powstanie specustawa.

– Cały szereg tych działań ułatwiających rolnikom prowadzenie gospodarki wodnej, chcemy w ramach tej specustawy porozwiązywać – zaznaczył prezydent RP.

Prezydent Andrzej Duda wraz z ministrem rolnictwa rozmawiał w środę z rolnikami we wsi Kamionna. Ustawa ma pozwolić na lepszą koordynację działań związanych z przeciwdziałaniem suszy.

– Chcemy zmienić, poprawić to, co jest często podnoszone przez rolników, przez tych którzy gospodarką wodną się zajmują, czyli pewne przeregulowania prawne. Pewne, moim zdaniem nadmierne utrudnienia prawne – terminy, procedury, zaświadczenia itd. – podkreślił Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Rozwiązany zostanie też problem tzw. nielegalnych studni. Rolnicy będą je mogli bez problemu zarejestrować i to z dużo niższą opłatą. Do tej pory było to aż 4,5 tysiąca złotych – teraz będą to 234 zł.

– Ważne jest to, żeby ci którzy mają te studnie mogli je eksploatować w sposób legalny – akcentował minister rolnictwa.

Rząd chce zwiększyć wsparcie dla spółek wodnych. Powołane zostaną także partnerstwa wodne. Ich zadaniem będzie pogłębiona analiza tego, co należy jeszcze zrobić w walce z suszą. Pilotaż partnerstw ruszy w kilku powiatach.

 

TV Trwam News

drukuj