S. Karczewski: jest pomysł współpracy szefów izb wyższych parlamentów Polski, Rumunii i Wielkiej Brytanii

Powstał pomysł zawiązania trwałej współpracy szefów izb wyższych parlamentów Polski, Rumunii i Wielkiej Brytanii na rzecz wsparcia rozmów rządów tych państw w związku z sytuacją obywateli polskich i rumuńskich w obliczu Brexitupowiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Jak poinformował Stanisław Karczewski, z taką inicjatywą wystąpił przewodniczący rumuńskiej izby wyższej Calin Popescu-Tariceanu.

„On zaproponował taki trwały trójkąt rumuńsko-polsko-brytyjski z szefami izb wyższych – czyli przewodniczącym Izby Lordów, szefem Senatu rumuńskiego oraz naszego, po to, by wspierać nasze rządy w czasie rozmów, które będą się toczyły w sprawie Brexitu” – wskazał marszałek Senatu.

Do strony brytyjskiej wystąpił przewodniczący rumuńskiego Senatu, a Stanisław Karczewski „wyraził aprobatę dla takiego współdziałania”.

„Bardzo będziemy dbali w trakcie tych rozmów o Polaków, o Polonię, bardzo będziemy w nich zabiegali o wspieranie ich i stworzenie dogodnych warunków dla tych, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii” – zapowiedział marszałek Karczewski.

Według marszałka Senatu, planowana inicjatywa ma „nie być formatem awaryjnym, który będzie działać po jakichś przykrych wydarzeniach, tylko je uprzedzać”.

„Będziemy chcieli się spotkać jak najszybciej, jak najwięcej rozmawiać i poszukiwać innych form, obok tych rozmów, które się toczą m.in. w Brukseli i są zadaniem rządów i ministerstw spraw zagranicznych (…). My tworzylibyśmy taki dobry klimat, ale też podsuwali jakieś pomysły, które w takich rozmowach toczących się obok mogą powstawać” – zaznaczył Stanisław Karczewski.

Polski polityk podkreślił, że stara się „być na bieżąco”, jeśli chodzi o sprawy Polonii w Wielkiej Brytanii.

PAP/RIRM

drukuj