fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Premier M. Morawiecki: UE musi szukać wpływów za podatki od wielkich korporacji

Unia Europejska musi poszukać nowych środków na walkę z pandemią koronawirusa. Przyczyni się do tego likwidacja rajów podatkowych – mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przedstawił informację na temat sytuacji epidemiologicznej w kraju.

Premier zaznaczył, że cały świat znajduje się dziś obecnie w sytuacji zupełnie nieznanej, której skutki zarówno w zakresie gospodarki, jak i kondycji społeczeństwa, są nie do przewidzenia. Tworzymy nowe mechanizmy finasowania gospodarki, ochrony zdrowia, które mają na celu w dalszej pespektywie przywracać w możliwie szerokim zakresie życie gospodarcze, społeczne do „nowej normalności” – powiedział szef rządu.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że w szpitalach wciąż brakuje sprzętu, jednak braki będą uzupełniane w miarę możliwości poprzez produkcję krajową. Premier wskazał na pilną potrzebę przekierowania dużych sum z UE na walkę z koronawirusem. Jak mówił, państwa Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polska, od dawna mają na to prostą receptę.

– Podatek od wielkich korporacji międzynarodowych. To pomysły, które mogą spowodować, że do budżetu UE wpłyną nie 1 czy 2 mld nowych środków, ale dziesiątki miliardów euro rocznie na walkę z koronawirusem. Dzisiaj chcę też powiedzieć, że musi nastąpić koniec rajów podatkowych. Polska mówi o tym od wielu lat. Raje podatkowe są ubytkiem środków dla wszystkich krajów – podkreślił.

W imieniu klubu PiS głos zabrał szef sejmowej Komisji Zdrowia poseł Tomasz Latos. Zaapelował do opozycji o dialog.

– Potrzebna jest nasza wspólna odpowiedzialność, bo tego oczekuje od nas społeczeństwo. Nie licytowanie się, kto mógłby zrobić coś lepiej, czy rząd robi wszystko wystarczająco dobrze. Z pewnością wiele można zrobić inaczej, ale nikt w całym świecie nie ma tutaj odpowiedniego doświadczenia – wskazał.

Lider PO Borys Budka wystąpienie premiera określił mianem „pustych słów” oraz „festiwalu ogólników”. Lewica zapowiedziała utworzenie Białej Księgi, w które zapisane będą wszelkie błędy rządu z okresu epidemii. Z kolei szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że zgłasza się do niego wielu małych przedsiębiorców, którzy nie mogą uzyskać od państwa żadnego wsparcia.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj