fot. PAP/Radek Pietruszka

Pakiety patriotyczne trafią do polskich szkół za granicą

Ministerstwo Edukacji Narodowej przekaże pakiety patriotyczne dla szkół polskich za granicą. Pierwszy taki pakiet otrzymało gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie.

– Cieszymy się, że jesteśmy razem z Polską, z polskimi szkołami, z Polakami za granicą – powiedziała, Anna Zalewska, minister edukacji narodowej.

Pierwszy edukacyjny pakiet patriotyczny zawierający polskie godło, dwie flagi, szarfy w barwach narodowych oraz pomoce edukacyjne otrzymało wileńskie gimnazjum im. Jana Pawła II.

– Każda polska szkoła marzy o tym, żeby mieć znaki i symbole, które są nam tak bliskie.   Przez tyle lat uczymy patriotyzmy, jesteśmy szkołą o głębokich polskich tradycjach, dlatego w naszych szkołach brakuje nam tych symboli – stwierdziła Janina Wysocka, dyrektor progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie.

– Są to przydatne rzeczy. Myślimy, że naprawdę będziemy z nich korzystać, bo jest to dla nas naprawdę ważne. Polska flaga na co dzień będzie nam przypominać o Polsce, o tym, że jesteśmy Polakami – powiedziała Aurelia Korenikowa, uczennica progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie.

– Okazało, się, że szkoły, rodzice i nauczyciele potrzebują – wydawałoby się – oczywistych rzeczy: polskiego godła, polskiej flagi, polskiej mapy, polskich informacji, gier, które będą tym naturalnym, symbolicznym związkiem z Rzeczpospolitą – zaznaczyła Anna Zalewska, minister edukacji narodowej.

MEN zamierza w ciągu miesiąca dotrzeć z pakietem do wszystkich polskich szkół na świecie. Otrzymają go zarówno szkoły polskie działające przy placówkach dyplomatycznych, jak i te prowadzone przez lokalnych działaczy i społeczności. Szefowa resortu edukacji minister Anna Zalewska ogłosiła dziś także konkurs Rodzina Polonijna.

– Chcemy, żeby polskie szkoły były ze sobą razem. Szkoły na całym świecie będą razem pracowały – nawet online – nad warsztatami, seminariami i projektami – wyjaśniła Anna Zalewska.

Dzieci, które uczą się w szkołach polskich za granicą, otrzymują w kraju prawo do ulg – m.in. komunikacyjnych – takich samych, jakie mają uczące się dzieci w Polsce. Dla nauczycieli pracujących za granicą specjalny zespół w MEN przygotowuje rozwiązania, pozwalające zaliczać staż i realizować awans zawodowy, nawet w sytuacji, gdy nie ma wypracowanej liczb godzin wymaganej w kraju. Resort edukacji chce także wprowadzić nauczyciela polonijnego do Karty Nauczyciela.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj