fot. wikipedia

Nowa służba w bydgoskim porcie lotniczym

Port Lotniczy Bydgoszcz S.A. uruchomił własną służbę lotniskowej informacji powietrznej AFIS. Pozwoli to między innymi na całodobowy dostęp do informacji na temat ruchów statków powietrznych i niebezpiecznych zjawisk pogodowych dla wszystkich pilotów. 

Służba lotniskowej informacji powietrznej AFIS zafunkcjonowała w Bydgoszczy. Pierwszy samodzielny lot – bez angażowania służb Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej – tamtejszy port lotniczy ma już za sobą.

„Port Lotniczy Bydgoszcz S.A. uzyskał certyfikat i ministerialne wyznaczenie w zakresie zapewniania służb żeglugi powietrznej AFIS i służby meteorologicznej MET, pozwalający na uruchomienie własnej służby informacji powietrznej. Dzięki temu lotnisko zapewni dostępność dla wszystkich pilotów w trybie całodobowym. Służba informacji powietrznej oraz służba MET obsługiwać będą samoloty również w godzinach, w których nie jest sprawowana kontrola ruchu lotniczego przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej” – czytamy na stronie bydgoskiego Portu Lotniczego.

Służba AFIS zapewnia między innymi informacje o zmianach stanu lotu, a także stanie pola naziemnego, warunkach pogodowych czy niebezpieczeństwie kolizji samolotów. Inicjatywa ta – jak podkreśla lotnisko – z pewnością korzystnie wpłynie na dalszy rozwój portu, a także zwiększy jego możliwości operacyjne.

TV Trwam News

drukuj