fot. flickr.com

MRiRW: Straty suszowe szacowane w coraz większej liczbie gmin

W ostatnim tygodniu o ok. 300 wzrosła liczba gmin, w których szacowane są straty spowodowane suszą. Obecnie specjalne komisje powoływane przez wojewodów oceniają straty w 1403 gminach – poinformowało PAP Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dodano, że na polach pracuje już 1433 takich komisji. Najwięcej, komisji powołano w województwach: wielkopolskim – 226, mazowieckim 182, łódzkim – 177, podlaskim – 159, lubelskim – 118, zachodniopomorskim – 108, kujawsko-pomorskim – 108 i dolnośląskim – 106.

Według resortu rolnictwa suszą jest dotkniętych ponad 2 mln hektarów. Całkowita wielkość strat będzie znana po zakończeniu prac wszystkich komisji.

Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) poinformował w ostatnim swoim raporcie obejmującym okres od 1 czerwca do 31 lipca 2019 r., że susza dotknęła wszystkie województwa, niedobór wody występuje w coraz większej liczbie gmin. Susza objęła wszystkie monitorowane uprawy; największy deficyt wody był w woj. lubuskim i wielkopolskim.

„W stosunku do poprzedniego okresu raportowania, podobnie jak 10 dni temu, nastąpił znaczny wzrost liczby gmin z suszą we wszystkich monitorowanych uprawach w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Wzrost ten wynosił od 287 gmin w przypadku zbóż ozimych po 940 w uprawach ziemniaka. Suszą objęte są wszystkie województwa kraju oraz wszystkie monitorowane grupy i gatunki upraw” – czytamy w raporcie IUNG.

PAP/RIRM

drukuj