fot. PAP/Rafał Guz

Min. Rafalska: Rząd jest przygotowany do wypłacenia emerytur

Rząd jest przygotowany do wypłacenia emerytur osobom uprawnionym do uzyskania świadczenia emerytalnego – zapewnia minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. ZUS wysłał prawie 500 tys. takich powiadomień.

Zakład oświadczył gotowość do pracy. Wesprze go Poczta Polska. Już jutro przyszli emeryci będą składać pierwsze wnioski emerytalne wynikające z obniżenia wieku.

1 października w życie wejdą przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 r., która podwyższała wiek emerytalny. Według informacji podanych przez ZUS, o ponad 331 tys. osób wzrośnie liczba osób  uprawnionych do przejścia na wcześniejszą emeryturę. To bardzo duży wzrost, ale rząd uspakaja. Na dodatkowe emerytury są zabezpieczone pieniądze – mówi minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

– Skutki finansowe zostały uwzględnione w budżecie tegorocznym funduszu ubezpieczeń społecznych – na właściwym poziomie, a sytuacja  finansowa FUS-u w tym roku jest zdecydowanie lepsza niż planowano i to w takim stopniu, że z tych dodatkowych środków skutki przywróconego wieku zostaną pokryte – informuje Elżbieta Rafalska.

Szacuje się, że na realizację w latach 2017-21 obniżenia wieku emerytalnego ZUS potrzebuje dodatkowo 55 miliardów złotych. Państwo zachęca  Polaków do pozostania na rynku pracy. Wiele osób deklaruje taką chęć. To około 20 proc. uprawnionych emerytów. 30 proc. jeszcze nie zdecydowało czy wybrać emeryturę, czy pozostać na rynku pracy. Tym, co może zachęcić do kontynuowania zatrudnienia jest zwiększenie przyszłego świadczenia o około 8 proc. rocznie za każdy przepracowany dodatkowo rok.  To – jak mówi prezes ZUS Gertruda Uścińska – przekłada się na konkretne sumy.

– To de facto spowoduje, że później te 262 miesiące wypłaty emerytur, że  ta emerytura będzie większa o 100, 200, 300 złotych – wskazuje prezes ZUS.

Wiele osób ze względów zdrowotnych chce już teraz skorzystać z nowego prawa. Przyznają, że na reformę czekali od dłuższego czasu.

– Ja jestem już po różnych chorobach, tak że oczekuje już od dawna na tę emeryturę – mówi pan Jerzy z Wrocławia.

Podpisano  porozumienie, na mocy którego w wybranych przez ZUS oddziałach poczty przyszły emeryt będzie mógł się dowiedzieć m.in. w jaki sposób złożyć wniosek o przyznanie świadczenia emerytalnego.

– Bardzo się cieszę, że Poczta Polska swój potencjał wykorzystuje dla pomocy państwu, czyli pomocy naszemu społeczeństwu. To także Pocztę Polską wzmacnia – zaznacza Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa.  

W urzędach pocztowych będą dostępne również materiały informacyjne ZUS dotyczące usług doradcy ds. emerytalnych oraz informatory skierowane do przyszłych świadczeniobiorców.

TV Trwam News/RIRM

drukuj