Kraków: odbyła się sesja naukowa o terroryzmie i prześladowaniach

W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach odbyła się w sobotę sesja naukowa o terroryzmie i prześladowanych za wiarę „Błogosławieni męczennicy z Peru: o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek – patronami w obronie przed terroryzmem”.

Z danych organizacji „Open Doors” za 2016 rok wynika, że ponad 200 milionów chrześcijan na świecie jest piętnowanych z powodu wyznania.

Podczas sesji w Łagiewnikach wspominano ojców franciszkanów: Zbigniewa Strzałkowskiego oraz Michała Tomaszka. Zginęli oni z rąk terrorystów z ugrupowania „Świetlisty Szlak” 9 sierpnia 1991 roku. Duchowni rozpoczęli pracę misyjną w Peru w 1989 roku. Są pierwszymi błogosławionymi misjonarzami.

Ks. prof. Waldemar Cisło podkreśla, że zamordowani franciszkanie do końca pozostali wierni Chrystusowi.

– Tych dwóch Polaków, którzy do końca pozostali wierni Chrystusowi, którzy są męczennikami za wiarę, przypomina nam o tym, jak wiele naszych sióstr i braci dzisiaj jest sprawdzanych, pytanych o krzyż aż do końca. Przypomnijmy sobie Syrię, gdzie (…) mamy trzech porwanych arcybiskupów i nie wiemy, co z nimi jest. Do tej pory najprawdopodobniej nie żyją. Pamiętamy jezuitę zaszlachtowanego na podwórzu swojego kościoła, który kilkadziesiąt lat pracował z muzułmanami i z chrześcijanami w Homs. Często w Europie mamy zbyt dobrze, bo – dzięki Bogu – 70 lat Europa jest chroniona przed konfliktem. Natomiast pamiętajmy o tym, że w wielu miejscach na świecie nasze siostry i bracia cierpią i to jest też dobry motyw, żeby przypomnieć sobie dzisiaj i mówić w ich imieniu – mówi ks. prof. Waldemar Cisło.

o. Zbigniew Strzałkowski został zamordowany w wieku 33 lat. O. Michał Tomaszek w chwili śmierci miał 31 lat.

Franciszkanie zostali uznani za błogosławionych 5 grudnia 2015 roku. Ich beatyfikacji w Peru dokonał ks. kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

RIRM

drukuj