Koła Gospodyń Wiejskich mogą składać wnioski o dotację jeszcze tylko dziś

Jeszcze tylko dzisiaj zarejestrowane Koła Gospodyń Wiejskich mogą składać wnioski o dotację. Dofinansowanie umożliwia nowa ustawa, jaką pod koniec listopada podpisał prezydent Andrzej Duda.

W celu uzyskania wsparcia komplet dokumentów należy złożyć w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wysokość pomocy jest uzależniona od liczby członków koła. Musi ono liczyć minimum 10 osób. Maksymalna kwota dotacji to 5 tys. zł. Budżet wsparcia na ten rok wynosi 90 mln zł.

Zasady uzyskania dotacji tłumaczy poseł PiS Gabriela Masłowska.

Wiele Kół Gospodyń Wiejskich jeszcze w tym roku może z tego wsparcia skorzystać. Jeśli we wsi są dwa koła, co jest raczej rzadkością, ale bywa i tak, to oba koła mogą wystąpić o wsparcie. Natomiast tam, gdzie powstaje nowe koło, to wsparcie może otrzymać tylko jedno nowe koło, bo my nie chcemy wsi dzielić, ale łączyć. Dlatego też kto pierwszy złoży wniosek, ten będzie miał pierwszeństwo – wskazuje Gabriela Masłowska.

Koła, które otrzymają pieniądze na wniosek złożony w tym roku, muszą je wydać do 30 marca 2019 r. i rozliczyć się do końca kwietnia. Dotacje można przeznaczyć na cele statutowe, m.in. na rozwój kultury ludowej.

RIRM

drukuj