fot. PAP/Adam Warżawa

Gdańsk: A. Dulkiewicz objęła urząd prezydenta miasta

Aleksandra Dulkiewicz objęła urząd prezydenta miasta Gdańska. Ślubowanie inaugurujące jej prezydenturę odbyło się podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdańska w Ratuszu Głównego Miasta.

Obejmując urząd Prezydenta Miasta Gdańska, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców Gdańska. Tak mi dopomóż Bógmówiła Aleksandra Dulkiewicz podczas zaprzysiężenia na funkcje prezydenta miasta Gdańsk.

Aleksandra Dulkiewicz jest pierwszą kobietą, która objęła urząd prezydenta Gdańska. W swoim pierwszym przemówieniu zaapelowała o budowanie wspólnoty.

– Proszę radnych koalicji i opozycji – dla dobra publicznego i pomyślności miasta Gdańska – pracujmy razem. Szanujmy się wzajemnie, troszczmy się o siebie, przywracajmy normalność – apelowała nowa prezydent.

Wszystko to powinno realizować się w przejrzystości życia publicznego. W tym kontekście zadano pani prezydent Aleksandry Dulkiewicz pięć pytań.

– To były pytania tego typu, czy w dalszym ciągu będą tolerowani ludzie z ciężkimi zarzutami karnymi na koncie w radach nadzorczych miejskich spółek – mówił Kacper Płażyński, przewodniczący klubu radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska.

Jak podkreślał polityk – sprawa oczywista, ale pozostająca bez odpowiedzi. Oczywistym było również pytanie, czy prezydent Aleksandra Dulkiewicz i jej zastępcy będą dalej zasiadać w radach nadzorczych miejskich spółek. Odpowiedź zaskoczyła.

– Pani Dulkiewicz powiedziała, że ona nie, bo jej prawo zabrania, natomiast jej zastępcy jak najbardziej tak i będzie wręcz zachęcała do tego, żeby w tych radach zasiadali – powiedział Kacper Płażyński.

Tymczasem za rządów Prawa i Sprawiedliwości prawo się zmieniło. Po objęciu funkcji zastępcy prezydenta, skarbnik i sekretarz są zobowiązani tych funkcji się zrzec. W innym wypadku utracą swój mandat – podkreślił polityk.

– Naszym zdaniem jest to oszukiwanie mieszkańców Gdańska i szukanie takich wytrychów, żeby się dorobić, ale widać, pani prezydent nawet w tym zakresie nie zna przepisów prawa – dodał Kacper Płażyński.

Tym samym radni PiS-u chcą zatrzymać proces upolityczniania samorządu gdańskiego, który był już widoczny za kadencji Pawła Adamowicza.

TV Trwam News/RIRM

drukuj