Rozpoczął się etap projektowania gazociągów, które zostaną przyłączone do pływającego terminala LNG w Gdańsku

Rozpoczął się etap projektowania gazociągów, które zostaną przyłączone do pływającego terminala LNG w Gdańsku. To nowy projekt realizowany przez spółkę Gaz-System, w ramach którego regazyfikacja ciekłego gazu ziemnego będzie odbywała się na pokładzie statku.

Kolejnym etapem inwestycji będą decyzje odnośnie rozpoczęcia fazy zamówień i budowy gazociągów oraz zakontraktowania jednostki pływającej. Formuła kontraktu ma być najbardziej korzystna z punktu widzenia spółki i polskiego rynku pod względem ceny i określonych kryteriów.

Prezes Zarządu Spółki Gaz-System Tomasz Stępień wskazuje, że budowa gazociągów będzie najdłuższym etapem inwestycji.

– Ten projekt jest po kierunkowej decyzji. Zamierzamy go zrealizować w kilka lat po oddaniu do użytkowania gazociągu Baltic Pipe. Widzimy zapotrzebowanie na rynku polskim na ten gaz, to zapotrzebowanie rośnie. Również na Pomorzu widzimy, że pojawiają się nowi odbiorcy, więc będzie trzeba zapewnić tam źródło gazu. W tej chwili rozpoczęliśmy już projektowanie niezbędnych gazociągów, aby ten statek przyłączyć. Zleciliśmy projekty i to jest już w toku – powiedział Tomasz Stępień.

Podstawowym zadaniem pływającego terminala będzie dostarczanie gazu zimnego do krajowej sieci przesyłowej. Jednostka będzie też mogła świadczyć m.in. usługi przeładunku i tankowania statków napędzanych LNG.

Docelowo terminal ma być zacumowany w Porcie Północnym, w Zatoce Gdańskiej. Dokładna data zakończenia realizacji inwestycji nie jest jeszcze znana.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl