XII Światowy Zjazd Sybiraków

W Gdańsku i Szymbarku odbywa się już po raz XII Światowy Zjazd Sybiraków. Co roku, w rocznicę ataku Związku Sowieckiego na Polskę, przybywają Polacy, którzy w wyniku zbrojnych działań zostali zmuszeni do długoletniej niewoli w okrutnych warunkach.

O godz. 10.00 sybiracy zebrali się przed pomnikiem Wschodu na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku

Następnie udadzą się do Szymbarka, gdzie o godz. 13.00 w Kaplicy Jedności Narodowej sprawowana będzie uroczysta Eucharystia, której przewodniczył będzie ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski

Kordian Borejko, Sekretarz Generalny Związku Sybiraków podkreśla, że dziś należy przypominać młodym pokoleniom tragiczny los Polaków.

– Bardzo istotnym jest, żeby przekazywać dla młodych pokoleń, które nie zna tego z historii, bo nasza historia jest zakłamana – nie przekazuje się tej informacji – młodzież chłonie i słucha z otwartymi ustami tych wydarzeń, które przeżyli ci ludzie. Dlatego musimy tę historię podtrzymywać. To jest tylko na zasadzie pamięci, a nie nienawiści. My nie szerzymy i nie podtrzymujemy nienawiści, my podtrzymujemy to, by młodzi pamiętali o tych wydarzeniach – mówi Kordian Borejko.

Zjazdowi towarzyszyć będą, m.in. koncerty, spektakl teatralny oraz wystawa sprzętu militarnego.

Według danych NKWD, na Sybir zesłano od 330 do 340 tys. osób.

W ubiegłym roku Sejm RP dzień 17 września ustanowił Światowym Dniem Sybiraka.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl