fot. flickr.com

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy obniżający PIT z 18 do 17 proc. 

Propozycja zmian w sprawie obniżenia PIT z 18 do 17 proc. została przyjęta przez rząd na początku lipca. Zakłada ona także obniżenie kosztów pracy, przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników.

Na nowych rozwiązaniach ma skorzystać ok. 25 mln Polaków. Dzięki zmianom przy niezmienionej pensji brutto na ich konta trafią finalnie wyższe wynagrodzenia. Według wyliczeń rządu np. osoba zarabiająca 2 250 zł zyska rocznie 470 zł, a przy pensji 4 700 zł zysk wyniesie rocznie 730 zł.

Ekonomista i europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk wskazuje, że te rozwiązania stanowią poważne wzmocnienie wszystkich pracujących.

Prawo i Sprawiedliwość w ten sposób pokazuje (tak jak zapowiadaliśmy w programie wyborczym z 2015 roku), że z owoców wzrostu gospodarczego i uszczelnienia systemu podatkowego będą korzystały wszystkie grupy społeczne. O ile wcześniej była to rodzina, to byli także emeryci czy dzieci uczęszczające do szkół, to te dwa ruchy dotyczące podatków, czyli zerowa stawka dla osób do 26 roku życia, przyjęta wcześniej i obecne rozwiązanie, dotyczą już wszystkich podatników[…]. Z owoców wzrostu korzystają wszyscy podatnicy – podkreśla europoseł PiS.

Obniżka PIT z 18 do 17 proc. ma obowiązywać od 1 października bieżącego roku.

RIRM

drukuj