90-lecie istnienia Banku Pekao S.A.

Rok 2019 to szczególny rok dla Banku Pekao S.A. Ta jedna z najważniejszych i najnowocześniejszych polskich instytucji finansowych w naszym kraju świętuje 90-lecie swego istnienia. Wczoraj regionalne obchody jubileuszu miały miejsce w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

Bank Pekao S.A. powstał w 1929 roku. Jego założycielem był Henryk Gruber. W okresie międzywojennym Bank Pekao S.A. był głównym bankiem wspierającym polską gospodarkę. Przede wszystkim jednak opiekował się naszymi rodakami poza granicami kraju.

– To instytucja, która stawia sobie bardzo ważne zadanie, aby integrować Polaków, aby wspierać ich przedsięwzięcia kulturalne, aby finansować świetlice, w których polska mowa może rozbrzmiewać, aby pojawiały się inicjatywy kulturalne, wokół których grupuje się Polonia i dzięki temu grupowaniu i dzięki temu budowaniu pewnych przyczółków wszyscy są ze sobą i także potrzebny finansowe mogą być prawidłowo realizowane – mówi doradca Zarządu Banku Pekao S.A. Maciej Zdziarski.

W ciągu 10 lat od powstania bank zyskał zaufanie tysięcy polskich emigrantów – dodaje.

– Bardzo szybko powstają pierwsze oddziały banku w Paryżu, chwilę później w Tel-Awiwie, chwilę później w Buenos Aires, a pod koniec lat 30 także w Stanach Zjednoczonych – podkreśla Maciej Zdziarski.

Bank Pekao S.A. jako pierwszy bank w Polsce wydał karty kredytowe, uruchomił bankomaty i biura maklerskie. Zarówno wtedy, jak i dziś najważniejszym dla tej instytucji kapitałem są ludzie. Obecnie bank obsługuje ponad 5 milionów klientów, w nowoczesny sposób, czerpiąc z tradycji. Wszystko dzięki przeprowadzonej dwa lata temu repolonizacji – podkreśla prezes Michał Krupiński.

– My powracamy do tej tradycji. Bardzo mocno inwestujemy nie tylko w obecność w Polsce, coraz lepiej i mocniej finansujemy polskie rodzinny, małe średnie firmy po repolonizacji, ale także zwracamy się ku Polonii i już niedługo będziemy otwierać kolejne, po biurze w Londynie, placówki zagranicą – wskazuje Michał Krupiński.

Bank Pekao S.A. rośnie jak na drożdżach odnotowując 11-12-procentowy rok do rok, kwartał do kwartału wzrost zysku. Instytucja poszerza także swoją ofertę. Jest liderem pod względem innowacyjności.

– Bardzo mocno pracujemy nad ofertą produktową. Upraszczamy, mamy już teraz najlepsze konto, najlepszą aplikację mobilną. Nasza aplikacja mobilna PeoPay została uznana najlepszą aplikacją na świecie. Bardzo mocno inwestujemy w nowoczesne rozwiązania informatyczne – zaznacza Michał Krupiński.

Szczególną misję bank ma w województwie kujawsko-pomorskim, w którym chce rozwijać się jeszcze mocniej. Dzięki umowie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, Bank Pekao S.A. będzie udzielać klientom z województwa preferencyjnych kredytów na rozwój inwestycji zwiększających efektywność energetyczną, o czym mówiono podczas wczorajszych regionalnych obchodach jubileuszu w Bydgoszczy.

– Na dzisiaj, szanowni państwo, mamy kwotę 170 milionów tanich kredytów związanych z efektywnością energetyczną dla klientów MŚP. To są kredyty związane z efektywnością, fotowoltaiką, nowe maszyny, które poprawią efektywność, to jest termomodernizacja – mówi wiceprezes zarządu Pekao S.A. Magdalena Zmitrowicz.

Dla województwa, a zwłaszcza dla Torunia, który od 15 lat jest klientem banku to wielka szansa.

– Jesteśmy oczywiście tymi, którzy z radością każdą nową inicjatywę, także te, które pan prezes zapowiedział w naszym województwie, będziemy przyjmowali – podkreśla prezydent Torunia Michał Zaleski.

Bank Pekao S.A. z optymizmem patrzy w kolejne dziesięciolecia. Bo warto marzyć o polskich, wielkich projektach. A o tym marzą klienci Banku ze słynnym żubrem.

TV Trwam News/RIRM

drukuj