fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

85 mln zł trafi do 16 szpitali MSWiA na rozwój nowoczesnych e-usług dla pacjentów

85 mln zł trafi do 16 szpitali MSWiA na rozwój nowoczesnych e-usług dla pacjentów. Porozumienie w tej sprawie podpisali w piątek przedstawiciele MSWiA i Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Chodzi o projekt E-zdrowie w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej MSWiA.

Kwotę dofinansowania szpitale wykorzystają m.in. na modernizację systemów teleinformatycznych, struktury technicznej i sprzętu. Resort zakłada, że na tych usługach skorzysta nawet ponad milion pacjentów rocznie.

Jak poinformował wiceszef MSWiA Sylwester Tułajew, dzięki temu możliwa będzie m.in. rejestracja przez internet do poradni specjalistycznych i Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

– Bardzo mocno zależy nam na tym, aby pacjent mógł w domu zarejestrować się, wybrać odpowiednią godzinę. Ale również drugi cel jest bardzo znaczący, to zdalny dostęp do dokumentacji medycznej. Bardzo nam na tym zależało, aby to zostało ujęte w projekcie. Teraz będzie taka możliwość, aby pacjent będąc w domu, mógł pobrać przez internet wyniki badań; nie musi przychodzić bezpośrednio do poradni specjalistycznej, może to uczynić w domu – pobrać wyniki badań, ale również udostępnić je innym lekarzom – podkreślał Sylwester Tułajew.   

Źródłem finansowania projektu jest Program Operacyjny Polska Cyfrowa – Działanie 2.1 „Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych”. W projekcie biorą udział szpitale MSWiA m.in. z Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Kielc, Koszalina czy Lublina.

RIRM/TV Trwam News

drukuj