Polska dołączyła do skargi PGNiG na ugodę KE z Gazpromem

Polska złożyła do TSUE wniosek o dołączenie do skargi PGNiG na ugodę Komisji Europejskiej z Gazpromem. Wcześniej o takim samym kroku zdecydował rząd Litwy. Do skargi dołączyła też działająca w Bułgarii spółka Overgas – sprzedawca i dystrybutor gazu.

W czwartek MSZ złożył do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu wniosek o dopuszczenie Rzeczpospolitej Polskiej do sprawy w charakterze interwenienta – poinformowało PAP w piątek ministerstwo spraw zagranicznych.

W środę litewski rząd również zdecydował o dołączeniu do skargi PGNiG i poparciu stanowiska polskiej spółki.

„Pozytywne rozstrzygnięcie tej sprawy wzmocni nasze stanowisko w sądzie arbitrażowym w Sztokholmie” – oświadczył minister energetyki Litwy Żigimantas Vaicziunas. Litwa szacuje, że monopolistyczne działania Gazpromu przyniosły jej straty w wysokości 1,5 mld euro.

PGNiG w październiku 2018 r. wystąpiło na drogę prawną przeciwko Komisji Europejskiej, zaskarżając do TSUE decyzję KE z maja tego samego roku dotyczącą ugody z Gazpromem w sprawie o nadużywanie przez rosyjski koncern pozycji w Europie Środkowej i Wschodniej. W wyniku ugody Gazprom uniknął kar za swe monopolistyczne praktyki.

PGNiG poinformowało w piątek, że z zadowoleniem przyjęła decyzje rządów Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Litwy. Jednocześnie spółka podała, że w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE poinformował ją, iż do skargi na decyzję Komisji Europejskiej, po stronie PGNiG przyłączyła się również spółka Overgas Inc., zajmująca się dystrybucją i sprzedażą gazu na rynku bułgarskim, w której znaczące udziały mają spółki z grupy kapitałowej Gazprom.

Według PGNiG, „poddanie ugody Komisji Europejskiej z Gazpromem pod ocenę TSUE pozwoli Rządom RP i Litwy oraz spółkom PGNiG SA i Overgas Inc. wykazać, że ugoda ta jest nie tylko sprzeczna z prawem UE, ale także umacnia dominującą pozycję Gazprom na regionalnym rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej oraz negatywnie wpływa na funkcjonowanie i konkurencyjność rynku gazu Unii Europejskiej”.

W maju 2018 r. KE ostatecznie zatwierdziła ugodę z Gazpromem w sprawie o nadużywanie przez niego pozycji w Europie Środkowej i Wschodniej. Zgodnie z nią rosyjski koncern uniknie kar za monopolistyczne praktyki, ale musi wdrożyć rozwiązania umożliwiające swobodny przepływ gazu po konkurencyjnych cenach na rynkach gazu w Europie Środkowo-Wschodniej.

PAP/RIRM

drukuj