fot. twitter.com/PLinLithuania

Kwiaty na Rossie na grobie Zyndram-Kościałkowskiego, Żołnierza Wyklętego

Ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska i attache obrony ppłk Piotr Sadyś w towarzystwie harcerzy wileńskich złożyli w piątek kwiaty na grobie por. Sergiusza Zyndram-Kościałkowskiego. Był ostatnim polskim żołnierzem, którego szczątki spoczęły na wileńskiej Rossie.

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Zyndram-Kościałkowski, pseudonim Fakir, poległ w potyczce z NKWD pod Raubiszkami 4 lutego 1945 roku. W czasie okupacji niemieckiej należał do Egzekutywy wileńskiej Armii Krajowej. Sergiusz Piasecki, znany pisarz i żołnierz, przygody swoje i Kościałkowskiego opisał w powieści „Dla honoru organizacji”.

W rozmowie z dziennikarzami ambasador Doroszewska wspomniała, że inicjatorem ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w 2010 roku był śp. prezydent Lech Kaczyński, który w ten sposób chciał oddać im hołd.

„To spowodowało taki powrót do świadomości, chociaż we wspomnieniach wielu osób przewijał się moment o tych, którzy polegli po wojnie, którzy byli wywiezieni, zapomniani, gdzieś zginęli bez śladu” – mówiła ambasador.

Zaznaczyła, że przywracanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych na Wileńszczyźnie jest bardzo ważne, gdyż przez wiele lat pamięć o nich była zakazana.

„Ważne, by każdy zmarły był znany z nazwiska, był pochowany pod krzyżem, by pamięć o nim przetrwała” – podkreśliła Doroszewska. Przypomniała, że Instytut Pamięci Narodowej przy wsparciu polskiej placówki dyplomatycznej, społeczności polskiej na Litwie i władz litewskich od kilku lat prowadzi poszukiwania grobów Żołnierzy Wyklętych i AK-owców.

Piątkowe złożenie kwiatów na Rossie zapoczątkowało na Litwie kilkudniowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W niedzielę w Wilnie odbędzie się piąta edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. W tym roku, tak jak w latach poprzednich, można będzie pobiec trasą 1963 metrów symbolizującą rok śmierci ostatniego Niezłomnego, który poległ w walce czynnej, Józefa Franczaka, pseudonim Lalek. Zostaną przygotowane też trasy pięciu i dziesięciu kilometrów, a także trasa dla biegaczy narciarskich.

Od kilku lat Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wilnie jest organizowany m.in. przy wparciu żołnierzy wojska litewskiego.

„Jest to bardzo pozytywny symbol, łączący historię obu narodów, zwłaszcza, że Litwini również mają swoich Żołnierzy Wyklętych” – powiedział kierownik wydziału konsularnego ambasady RP w Wilnie Marcin Zieniewicz.

W poniedziałek obchody zakończy w polskiej ambasadzie w Wilnie pokaz filmu „Milczące Pokolenie” z udziałem reżysera Pawła Domańskiego. Będzie to litewska premiera tego dokumentu, kręconego w Wilnie i powstałego przy zaangażowaniu Instytutu Polskiego w stolicy Litwy.

PAP/RIRM

drukuj