By Dezidor - own photo / vlastní fotografie, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4220531

Litwa: Rozpoczęła się kwesta na wileńskim Cmentarzu Rossa

Na wileńskim Cmentarzu Rossa rozpoczęła się w piątek dwudniowa kwesta na rzecz odnowy jednego z pomników spoczywających tu lekarzy. Datki zbierają wileńscy medycy i studenci medycyny, członkowie Polskiego Stowarzyszenia Medycznego na Litwie (PSML).

„Liczymy, że uda nam się zebrać około 2 tys. euro” – powiedział PAP prezes PSML Dariusz Żybort, który też przewodniczy Społecznemu Komitetowi Opieki nad Starą Rossą. Od wysokości zebranej kwoty będzie zależało, który z pomników zostanie odnowiony.

Inicjatywa PSML kwestowania na Boże Ciało, w przedłużony weekend, gdy do Wilna przybywa wielu turystów z Polski, zrodziła się przed pięciu laty. To działanie zainspirowało też lekarzy z Polski do udziału w renowacji poszczególnych grobów lekarzy na wileńskiej nekropolii.

W odnawianie grobów zaangażowała się Śląska Izba Lekarska, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza, Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska, a także Związek Lekarzy Polskich w Chicago. Darczyńcy uważają, że obowiązkiem organizacji lekarskich jest zachowanie i utrwalanie pamięci o poprzednikach zawodowych.

W ostatnich latach wspólnym staraniem odnowionych zostało ponad 10 pomników lekarzy, m.in. Ludwika Lachowicza – chirurga, uczestnika powstania listopadowego, Feliksa Rymkiewicza – lekarza, profesora Uniwersytetu Wileńskiego, Leona Kazimierza Klotta – doktora medycyny, tytularnego generała brygady Wojska Polskiego, Karola Władyczki – prekursora oddzielenia neurologii od psychiatrii.

Dariusz Żybort poinformował, że kolejne polskie towarzystwa lekarskie, a także jedna z firm farmaceutycznych, „wyrażają zainteresowanie udziałem w odnowie pomników”.

Kwesty na Rossie tradycyjnie organizowane są kilka razy do roku – na święta majowe, Boże Ciało, w Dniu Wojska Polskiego i na początku listopada. W ubiegłym roku podczas czterech kwest zebrano w sumie ponad 16 tys. euro. Pieniądze zostaną wykorzystane na tegoroczną renowację 10 pomników. Prace już się rozpoczęły.

Liczący prawie 250 lat cmentarz na Rossie jest jedną z czterech polskich nekropolii narodowych. Rossa – położona na wzgórzach i porośnięta starodrzewem – jest najstarszym i najcenniejszym wileńskim cmentarzem. Stanowi ogromną wartość historyczną – jako miejsce pochówku wielu znanych osób, a także artystyczną – ze względu na cenne obiekty sztuki i architektury.

Przed bramą główną znajduje się cmentarz wojskowy z mauzoleum Matki i Serca Syna – serca marszałka Józefa Piłsudskiego i jego matki Marii z Billewiczów. W kwaterze wojskowej spoczywają żołnierze polscy polegli w latach 1919-1920, we wrześniu 1939 roku oraz żołnierze AK polegli podczas akcji „Ostra Brama” w lipcu 1944 roku.

PAP/RIRM

drukuj