Polska chce pomóc UE w odtwarzaniu cennych gatunków przyrodniczych

Na forum Unii Europejskiej Polska przedstawi oficjalną propozycję pomocy w odtwarzaniu na terenie UE cennych gatunków, np. żubra, czy siedlisk – deklaruje resort środowiska. Polska będzie też gotowy do finansowej pomocy w takich przedsięwzięciach.

Rzecznik Ministerstwa Środowiska Paweł Mucha wyjaśnił, że pomoc polskiego ministerstwa miałaby być skierowana przede wszystkim do tych państw Unii, gdzie w efekcie np. intensywnego rozwoju infrastruktury zniknęły występujące tam wcześniej gatunki zwierząt.

Paweł Mucha zapowiedział, że Polska taką oficjalną propozycję przedstawi na forum UE „w niedługim czasie”. Resort nie wyklucza, że taka propozycja mogłaby zostać zgłoszona np. podczas obrad rady unijnych ministrów ds. środowiska.

„Polska jest krajem o wyjątkowej bioróżnorodności. Część państw wspólnoty, m.in. przez intensywną chemizację rolnictwa, czy rozwój infrastruktury, utraciła gatunki zwierząt, które wcześniej tam występowały. Jesteśmy gotowi takim państwom pomóc w odtwarzaniu, reintrodukcji gatunków, chociażby żubra, który występuje w Puszczy Białowieskiej. Bardzo poważnie rozważamy też wsparcie finansowe w takich przedsięwzięciach” – powiedział rzecznik.

„Do współpracy zapraszamy też organizacje ekologiczne. Myślę, że skoro ekolodzy tak aktywnie działają na rzecz ochrony środowiska, to będą również zainteresowani pomocą w odtwarzaniu w innych państwach UE gatunków, które występują np. w Puszczy Białowieskiej. Liczymy na taką współpracę, że wspomogą nas w tym zakresie” – dodał rzecznik.

Paweł Mucha zaprosił też ekologów do monitorowania tzw. terenów referencyjnych w Puszczy Białowieskiej. Na jednej trzeciej powierzchni trzech nadleśnictw gospodarczych: Hajnówka, Białowieża, Browsk (17,6 tys. ha) wyznaczono obszary, gdzie nie będą prowadzone nowe nasadzenia drzew czy cięcia sanitarne. Na pozostałym obszarze takie zabiegi mają być wykonywane. Zdaniem resortu środowiska, monitoring tych terenów ma dać odpowiedź, która metoda ochrony – czynna czy bierna – lepiej służy środowisku.

POLECAMY: Apel o współpracę organizacji ekologicznych ws. Puszczy Białowieskiej

PAP/RIRM

drukuj