PE przyjął krytyczną rezolucję ws. budżetu UE

Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą budżetu UE na lata 2014-2020, w której odrzuca porozumienie wynegocjowane przez szefów państw i rządów na szczycie w lutym.

PE nie przyjął poprawek łagodzących wymowę dokumentu. M.in. polscy europosłowie chcieli, by z tekstu wypadło zdanie mówiące o tym, że PE „odrzuca porozumienie w obecnym kształcie”.

Rezolucja przyjęta przez eurodeputowanych jest stanowiskiem Parlamentu Europejskiego przed negocjacjami ws. wieloletniego budżetu. Ostateczne głosowanie, na którym PE zdecyduje, czy przyjmuje budżet na lata 2014-2020 odbędzie się w czerwcu.

Za przyjęciem wspólnego projektu rezolucji opowiedziało się ponad 500 deputowanych.

– Ponad 500 deputowanych opowiedziało się za przyjęciem wspólnego projektu rezolucji. Co ciekawe Parlament Europejski odrzucił m.in. poprawkę, złożoną przez posłów Platformy Obywatelskiej, w której domagano się wykreślenia z dokumentu zapisu, że Parlament Europejski odrzuca polityczne porozumienie pomiędzy szefami państw i rządów w obecnym kształcie. W  tej sytuacji Europarlament odrzuca także tzw. polityczne porozumienie osiągnięte podczas ostatniego szczytu Rady Europejskiej w Brukseli. Parlament Europejski podkreślił, że nie rozpocznie negocjacji nad „Wieloletnimi Ramami Finansowymi”, dopóki Komisja nie zaproponuje budżetu korygującego odpowiadającego wcześniejszemu zobowiązaniu politycznemu  – informuje  korespondent Radia Maryja, Dawid Nahajowski. 

Uzgodniony przez przywódców na lutowym szczycie UE budżet 2014-20 po raz pierwszy będzie realnie mniejszy od poprzedniego. Przewiduje wydatki rzędu 960 mld euro w zobowiązaniach oraz ponad 908 mld euro w rzeczywistych płatnościach.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl