fot. PAP/Lech Muszyński

Wicepremier H. Kowalczyk: Dzięki polskim rolnikom czujemy bezpieczeństwo żywnościowe

W czasach bardzo niespokojnych – po pandemii, w czasie wojny na Ukrainie – bardzo mocno zwracamy uwagę na bezpieczeństwo żywnościowe. To właśnie dzięki polskim rolnikom czujemy bezpieczeństwo żywnościowe, czyli odpowiednią ilość produkcji żywności – mówił w Kalsku (Lubuskie) wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi, Henryk Kowalczyk.

„Oczywiście występują problemy, że jesteśmy na zupełnie innych poziomach cenowych w środkach produkcji rolnej – nawozy, paliwa, energia, ale też weszliśmy na wyższy poziom cen produktów rolnych. To jest nieunikniona konsekwencja wojny na Ukrainie, dotyka to wszystkich krajów europejskich, ale tu akurat polskie rolnictwo znakomicie się odnajduje, przecież możemy być pewni, że żywności w Polsce nie brakuje. Jesteśmy eksporterem, znaczącym eksporterem żywności” – powiedział Henryk Kowalczyk.

Odpowiadając na pytanie, w jaki sposób można wpłynąć na to, by ceny żywności nie szybowały ciągle w górę, uznał, że należy skrócić łańcuch jej dostaw od pola do stołu. Wówczas – jak wskazał – także rolnik bardziej skorzysta z wartości detalicznych żywności.

„Między innymi temu ma służyć rolniczy handel detaliczny, czyli uproszczenie zapisów, zobowiązanie samorządów do tego, aby udostępniały miejsca targowiskowe bezpłatnie na piątki, soboty, ale też nasza oferta do przetwórstwa, zarówno dla firm małych, średnich i mikro, jak i przetwórstwo bezpośrednio przez rolników (…) Mniej pośredników, bo jeśli rolnik przetworzy, sprzeda, to właściwie żadnego pośrednika nie będzie, a jeśli nawet przetworzy za pośrednictwem grupy producenckiej, spółdzielni czy jednego lokalnego przetwórcy, to droga też będzie bardzo krótka. Im krótsza droga, tym więcej środków finansowych zostaje u rolnika” – ocenił szef resortu rolnictwa.

W środę, podczas pobytu w woj. lubuskim, w Lubuskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Kalsku, minister rolnictwa i rozwoju wsi najpierw spotkał się z pracownikami regionalnych oddziałów instytucji zajmujących się sprawami rolników, a następnie z członkami lubuskich organizacji rolniczych i z samymi rolnikami.

Jak powiedział, jego spotkanie z rolnikami zdominowało kilka tematów, a przede wszystkim susza. Cześć lubuskich rolników od dłuższego czasu narzeka, że przygotowana przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach aplikacja suszowa nie do końca oddaje rzeczywistą sytuację w ich gospodarstwach.

„Stąd m.in. zaproponowane przeze mnie sposoby rozwiązania problemu, jak rolnikom zadośćuczynić poniesione straty, jednocześnie nie naruszając przepisów europejskich, dozwolonej pomocy publicznej. Myślę, że tutaj wyjaśniliśmy to sobie doskonale” – mówił Henryk Kowalczyk.

Dodał, że w Polsce w tym roku nie było głębokiej suszy rolniczej i nie występowała ona na znacznym obszarze kraju, ale przyznał, że występowała punktowo i woj. lubuskie należy do regionów, gdzie były ślady suszy.

Gorący temat podczas spotkania w Kalsku stanowiły ceny nawozów. Minister powiedział, że obecnie trwają prace nad rozwiązaniami europejskimi, aby wspierać rolników w zakupie nawozów po „akceptowalnej cenie”. Ponadto, miała także miejsce rozmowa o hodowli trzody chlewnej i jej opłacalności w kontekście zwalczania ASF.

„To, że w tym roku jest tych ognisk niewiele (bo, jak na razie, 14 w całym kraju), to jednak ten problem jest i wszyscy o nim pamiętają. Bardzo się cieszę, że środowisko lubuskich rolników i weterynaria ma do zaproponowania pilotażowy program zwalczania ASF. Chcę w ten program wejść, pomóc jak najskuteczniej, aby ten program się powiódł, a być może Lubuskie będzie wzorem dla innych województw w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń” – zaznaczył minister Henryk Kowalczyk.

Na konferencji prasowej w Kalsku wojewoda lubuski Władysław Dajczak podziękował wicepremierowi za wizytę i spotkanie z rolnikami, o które zabiegali od dłuższego czasu.

„Rozmowa dobra, rozmowa rzeczowa, wiele dobrych wniosków, które podejmiemy za chwilę z lubuskimi organizacjami rolniczymi i będziemy je wspólnie realizowali” – powiedział wojewoda.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl