fot. Magdalena i Paweł Palembas

W Polsce bardziej jesiennie niż zimowo; może padać w całym kraju

Jak informuje IMGW, Europa północno-wschodnia, częściowo centralna oraz południowo-zachodnia znajdować się będą pod wpływem niżów z ośrodkami nad Morzem Białym, Bałtykiem oraz Morzem Śródziemnym. Pozostały obszar kontynentu znajdować się będzie w zasięgu wyżu z centrum nad Francją.

Polska będzie pod wpływem głębokiego niżu z ośrodkiem przemieszczającym się znad Bałtyku nad wschodnią Białoruś. Z północnego zachodu na południowy wschód będą przemieszczać się kolejne chłodne fronty atmosferyczne. Pod koniec dnia na krańcach zachodnich zaznaczy się wpływ frontu ciepłego. Z północnego zachodu będzie napływać chłodne powietrze polarno-morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 998 hPa i będzie rosło.

We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, na wschodzie przechodzące w przelotne opady śniegu. W górach przelotne opady śniegu. W Karpatach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 10 cm. Temperatura maksymalna od 2 st., 4 st. na wschodzie do 4 st., 6 st. na zachodzie, w rejonach podgórskich Karpat od 0 do 2 st. Wiatr dość silny i silny (do 40 km/h), na wybrzeżu silny i bardzo silny (do 60 km/h), zachodni i północno-zachodni. Wiatr w porywach do 90 km/h, w pierwszej połowie dnia na wybrzeżu wiatr w porywach do 110 km/h. Wysoko w górach porywy wiatru do 110 km/h, na szczytach Tatr do 130 km/h, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy z wtorku na środę zachmurzenie duże, z większymi przejaśnieniami na zachodzie kraju. We wschodniej i centralnej części kraju przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu, w Karpatach opady śniegu i prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 10 cm. Na krańcach zachodnich miejscami opady deszczu. Temperatura minimalna od -2 st., 0 st. na krańcach wschodnich, około 0°C w centrum do 1 st., 3 st. na krańcach zachodnich i wybrzeżu, w rejonach podgórskich Karpat od -5 do -3 st. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, na północnym wschodzie i na wybrzeżu w porywach do 75 km/h, północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr w porywach do 100 km/h, w Karpatach powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

PAP/RIRM

drukuj