fot. flickr.com

Prognoza pogody na 5 i 6 grudnia

Jak podaje IMGW, Europa zachodnia, częściowo centralna oraz krańce wschodnie kontynentu będą pod wpływem wyżów z centrami nad Zatoką Biskajską oraz Uralem. Nad pozostałą częścią kontynentu pogodę kształtować będzie rozległy niż z ośrodkami nad Morzem Barentsa, północno-zachodnią Rosją i w rejonie Islandii.

Polska będzie na skraju wyżu. Z północnego-zachodu napływać będzie chłodna masa powietrza pochodzenia arktycznego. W dzień z zachodu nasunie się, związana z niżem znad Skandynawii, płytka zatoka niżowa z frontem ciepłym, za którym napłynie cieplejsze powietrze polarne morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1009hPa i będzie spadać.

We wtorek zachmurzenie duże. Opady śniegu przechodzące od zachodu Polski w opady deszczu ze śniegiem i deszczu oraz mżawki. W pasie od Mazowsza i Lubelszczyzny, po Małopolskę i Górny Śląsk przejściowo możliwe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź. W górach opady śniegu. W Sudetach przyrost pokrywy śnieżnej do 5 cm. Temperatura maksymalna od 0 st., 1 st. na wschodzie Polski do 6 st., 8 st. na zachodzie i nad morzem. W dolinach karpackich temperatura od -2 st. do 0 st. Wiatr umiarkowany, na Pomorzu okresami dość silny, w porywach do 70 km/h, z kierunków zachodnich. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny (od 35 km/h do 45 km/h), w porywach do 80 km/h, północny. W nocy z wtorku na środę zachmurzenie duże. Opady deszczu, tylko początkowo na wschodzie kraju deszczu ze śniegiem i śniegu. W górach opady śniegu. Temperatura minimalna od -1 st., 1 st. na wschodzie do 5 st., 7 st. na zachodzie i wybrzeżu. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, nad morzem i wysoko w górach do 80 km/h, zachodni. W środę zachmurzenie duże. Opady deszczu, miejscami deszczu ze śniegiem. Na północy kraju prognozowana suma opadów miejscami od 5 mm do 15 mm. W górach opady śniegu. Temperatura maksymalna od 4 st. do 8 st. W dolinach karpackich około 2 st. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, nad morzem do 80 km/h, zachodni.

PAP/RIRM

drukuj