Ponad 2,4 tys. interwencji na południu Polski

W związku z intensywnymi opadami deszczu przez całą wczorajszą dobę i dziś w nocy straż pożarna w pięciu województwach na południu Polski interweniowała ponad 2,4 tys. razy – poinformował rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

„Działania naszych jednostek polegały głównie na umacnianiu oraz podwyższaniu wałów przeciwpowodziowych, zabezpieczaniu przed zalaniem budynków, wypompowywaniem wody z zalanych piwnic, udrażnianiu przepustów oraz usuwaniu setek drzew powalonych przez silny wiatr” – powiedział Paweł Frątczak.

Minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski powiedział z kolei, że „w tej chwili problemy mamy w Małopolsce i na Śląsku, gdzie najbardziej pada”. Według danych PSP spośród pięciu południowych województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego najwięcej interwencji było w małopolskim (1,4 tys.) i podkarpackim (650).

 Dane Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – jak zaznaczył Frątczak – wskazują, że w 51 miejscach na rzekach w trzech południowych województwach zostały przekroczone stany alarmowe: 32 w woj. małopolskim, 11 w woj. podkarpackim i 8 w woj. śląskim. „Nie tylko chodzi o Wisłę, ale także mniejsze rzeki takie jak: Biała, Soła, Skawa i Raba” – powiedział.

Frątczak poinformował, że przez całą noc strażacy układali worki z piaskiem, chroniąc szpital w Ustrzykach Dolnych, nie było konieczności ewakuacji pacjentów. „W tym samym mieście na skutek podmycia jednej ze ścian budynku wielorodzinnego i naruszenia jego konstrukcji trzeba było ewakuować 70 osób” – dodał. Z kolei w Dębicy trwają poszukiwania osoby, która według świadków, miała wpaść do tunelu, przez który przepływa lokalny potok.

Minister Trzaskowski powiedział natomiast, że w Starym Sączu w związku z osunięciami czterech domów i zagrożeniem kilku innych ewakuowano około 30 osób. „Deszcz się przesuwa na Dolny Śląsk i na północ, ale to dobrze, bo gdyby opady zatrzymały się na południu Polski mielibyśmy poważne zagrożenie powodziowe” – zaznaczył minister.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl