W sobotę pochmurno. Na zachodzie i Pomorzu opady śniegu

Jak informuje IMGW, Europa północna i południowo wschodnia będzie w zasięgu niżów, a na pozostałym obszarze zaznaczać się będą układy wyżowe. Nad przeważającym obszarem kraju dominować będzie klin wyżu znad Francji, jedynie nad Pomorze nasunie się skraj zatoki niżu znad Spitsbergenu i związana z nim strefa frontu okluzji. Przeważająca część kraju pozostanie w mroźnym powietrzu pochodzenia arktycznego, tylko nad zachód, północny zachód napłynie nieco cieplejsze powietrze polarne morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1019 hPa i będzie spadać.

W sobotę na zachodzie, na Pomorzu i Wybrzeżu zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i okresowymi opadami śniegu, na pozostałym obszarze zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna od -15 do -11 st. na wschodzie, od -11 do -6 st. w centrum i od -6 do -3 st. na zachodzie oraz wybrzeżu, w kotlinach sudeckich od -10 do -7 st., a w dolinach karpackich od -17 do -12 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na północnym zachodzie umiarkowany i porywisty, południowo-zachodni i zachodni.

Wysoko w Karpatach porywy wiatru do 70 km/h oraz zamiecie śnieżne.

W nocy z soboty na niedzielę na wschodzie i południowym wschodzie zachmurzenie małe, miejscami umiarkowane. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże okresami słabe opady śniegu, a na krańcach północno-zachodnich także marznącego deszczu. Temperatura minimalna od -19 do -14 st. na południowym wschodzie, od -13 do -9 st. w centrum, i od -9 do -5 st. na zachodzie i północnym zachodzie oraz od -5 do -3 st. nad morzem, w kotlinach sudeckich od -12 do -9 st., a w dolinach karpackich od -25 do -19 st. Wiatr na południowym wschodzie słaby zmienny, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany z kierunków południowych. Wysoko w Karpatach porywy wiatru do 60 km/h oraz zamiecie śnieżne.

W niedzielę na wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, na zachodzie umiarkowane i duże. Lokalnie słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -12 st. na wschodzie, -7 st., -5 st. w centrum do -4 st., -3 st. na zachodzie, nad morzem od -4 do -1 st., w dolinach górskich od -10 do -6 st. Wiatr w południowo zachodniej części kraju słaby zmienny, na pozostałym obszarze słaby lokalnie umiarkowany, nad morzem porywisty, na wschodzie z kierunków północnych i zachodnich, na Pomorzu i wybrzeżu południowo-zachodni i południowy.

W sobotę w Warszawie zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna -11 st. Wiatr słaby, zachodni. W nocy zachmurzenie umiarkowane. Temperatura minimalna -13 st. Wiatr słaby, zmienny. W niedzielę zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna -9 st. Wiatr słaby, północno zachodni.

PAP/RIRM

drukuj