fot. PAP/EPA

Rosjanie redukują swoje siły zbrojne w Syrii

Rosja rozpoczęła redukcję swoich sił zbrojnych w Syrii. Jako pierwsza Syrię opuści grupa rosyjskich okrętów wojennych.

Moskwa, która jest kluczowym sojusznikiem syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, zaangażowała się militarnie w syryjski konflikt zbrojny we wrześniu 2015 roku. Oficjalnie jako cel Rosja podawała walkę z islamistami. Deklaracja ta była kwestionowana przez Zachód i syryjską opozycję, które alarmowały, że Rosja chce po prostu utrzymać swoje wpływy na Bliskim Wschodzie.

Teraz w Syrii obowiązuje rozejm, a Rosjanie chcą zmniejszyć swoją obecność wojskową w tym kraju.

– O północy 30. grudnia weszło w życie zawieszenie broni na całym terytorium Syrii, z wyłączeniem międzynarodowych organizacji terrorystycznych. Zgodnie z decyzją Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej Władimira Władimirowicza Putina  rosyjskie Ministerstwo Obrony rozpoczyna redukcję swoich sił zbrojnych rozmieszczonych w Syrii (…) Jako pierwsza Syrię opuści grupa rosyjskich okrętów wojennych, w tym lotniskowiec Admirał Kuzniecow – poinformował generał Walerij Gierasimow, szef sztabu generalnego rosyjskiej  armii.

Rosyjskie okręty były rozmieszczone na Morzu Śródziemnym u wybrzeży Syrii. Przedstawiciel rosyjskiego sztabu generalnego generał Andriej Kartapołow podkreślił, że jednostki te wypełniły swoje zadanie. O planach zmniejszenia rosyjskiej obecności wojskowej w Syrii informował w grudniu Władimir Putin, zaznaczając jednocześnie, że jego kraj będzie kontynuował walkę z międzynarodowym terroryzmem.


TV Trwam News/RIRM

drukuj