Napięcia między Rosją a NATO. Trzy razy o krok od wojny

Trzy incydenty między Rosją a NATO mogły wywołać wojnę napisał niemiecki „Der Spiegel”. Gazeta powołuje się na raport Wspólnoty Liderów Europejskich w Londynie.

W minionych ośmiu miesiącach miało dojść do 40 niebezpiecznych incydentów.

Według autorów raportu trzy wydarzenia mogły spowodować ofiary śmiertelne, a nawet doprowadzić do wybuchu zbrojnego konfliktu między NATO a Moskwą.

Gazeta opisuje incydent z udziałem szwedzkiego samolotu pasażerskiego i rosyjskiego samolotu rozpoznawczego, który nie poinformował o swoim położeniu, co doprowadziło do sytuacji grożącej kolizją. Wymienia także porwanie przez Rosjan pracownika estońskich służb specjalnych oraz pościg szwedzkiej marynarki wojennej za rzekomym rosyjskim okrętem podwodnym.

Prof. Wiesław Wysocki z UKSW, historyk wojskowości podkreśla, że Rosja w ten sposób systematycznie sprawdza gotowość i mobilność NATO.

  To jest testowanie Zachodu do odpowiedzi na eskalację Moskwy. Inne kraje Zachodu są gotowe odpowiedzieć inaczej niż zwykle, wobec polityki moskiewskiej – powiedział prof. Wiesław Wysocki.

Wspólnota Liderów Europejskich zrzesza polityków i naukowców.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl