fot. PAP/EPA

Szef dyplomacji UE potępił wydalenie unijnych dyplomatów z Rosji

Szef dyplomacji Unii Europejskiej, Josep Borrell, potępił decyzję władz Rosji o wydaleniu w piątek z tego kraju trzech unijnych dyplomatów z Polski, Niemiec i Szwecji.

„Podczas mojego dzisiejszego spotkania w Moskwie z ministrem spraw zagranicznych, Siergiejem Ławrowem, dowiedziałem się, że trzech europejskich dyplomatów zostanie wydalonych z Rosji. Zdecydowanie potępiłem tę decyzję i odrzuciłem zarzuty, że prowadzili działalność niezgodną ze statusem zagranicznych dyplomatów. Decyzja powinna zostać ponownie rozważona. Podkreśliłem jedność i solidarność Unii Europejskiej z zainteresowanymi państwami członkowskimi” – napisał Josep Borrell w oświadczeniu.

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział w piątek na wspólnej konferencji z Josephem Borrellem, że Unia Europejska nie jest obecnie solidnym partnerem Rosji.

Komentując możliwość nałożenia przez Zachód nowych sankcji na Rosję z powodu osadzenia w więzieniu opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, Siergiej Ławrow powiedział, że Moskwa przywykła już do nakładanych jednostronnie restrykcji.

„Tak więc, organizujemy sobie życie, wychodząc z założenia, że Unia Europejska jest nierzetelnym partnerem, przynajmniej na tym etapie” – dodał.

Komisja Europejska odmówiła skomentowania tych słów. Rzecznicy KE nie odpowiedzieli też na pytanie, czy wizyta Josepha Borrella w Moskwie była dobrym pomysłem, biorąc pod uwagę krytyczne słowa szefa rosyjskiego MSZ pod adresem Unii Europejskiej. Wizyta Josepha Borrella potrwa do soboty.

PAP

drukuj