8 tys. odbiorców bez prądu. Odkuwanie lodu z sieci trakcyjnej

Energia elektryczna nie dociera do ośmiu tysięcy odbiorców, głównie północnej części województwa świętokrzyskiego. Około 300 km sieci trakcyjnej muszą jeszcze oczyścić służby techniczne w okolicach węzła Ostrów Wielkopolski.

W czwartek rano energia elektryczna nie dociera do ośmiu tysięcy odbiorców, głównie północnej części województwa świętokrzyskiego. To o cztery tysiące mniej niż w środę wieczorem – poinformował PAP dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego z Kielcach.

„Chodzi o powiaty ostrowiecki, opatowski i skarżyski. Poprawiła się pogoda, nie było opadów marznącego deszczu i śniegu. Ale nowe awarie mogą się pojawiać, kiedy łamiące się, oblodzone gałęzie drzew będą niszczyły linie przesyłowe” – tłumaczył dyżurny.

Energetycy od poniedziałku starają się przywrócić dostawy energii – w wielu miejscach marznąca mżawka, osadzająca się na przewodach, zerwała linie, obciążone dodatkowo łamiącymi się gałęziami drzew; przewrócone są także słupy podtrzymujące przewody. Najgorsza była sytuacja we wtorek wieczorem, kiedy bez prądu pozostawało 27 tys. gospodarstw w regionie.

Około 300 km sieci trakcyjnej muszą jeszcze oczyścić służby techniczne w okolicach węzła Ostrów Wielkopolski. 300 km już oczyszczono – poinformował Zbigniew Wolny ze spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. W okolicy węzła Ostrów Wielkopolski ruch pociągów odbywa się z poważnymi problemami od poniedziałku.

Kolejarze cały czas walczą z oblodzeniem sieci trakcyjnej oraz powstałymi w jego wyniku awariami trakcji. W regionie tym pracuje 11 pociągów sieciowych. W środę wznowiono ruch pociągów elektrycznych na trasie z Ostrowa do Poznania. W pozostałych kierunkach, czyli do Sieradza, Kluczborka i Wrocławia pociągi prowadzone są przez lokomotywy spalinowe.

W związku z tymi pracami odwołanych zostanie pięć pociągów regionalnych. Zmienioną trasą pojedzie sześć pociągów dalekobieżnych. W środę w regionie odwołanych było 18 pociągów regionalnych. Jak poinformował rzecznik PKP Mirosław Siemieniec, w nocy ze środy na czwartek PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zaangażowały w całym kraju do utrzymania sieci 59 lokomotyw osłonowych i 76 pociągów sieciowych. Jazdy patrolowe na 1600 km, zapewniły przejezdność sieci trakcyjnej w najtrudniejszych miejscach woj. mazowieckim i warmińsko-mazurskim.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl