fot. PAP/Piotr Nowak

Politycy Donalda Tuska siłowo uderzyli w media publiczne

Trwa walka w obronie mediów publicznych. Z anteny zniknął sygnał TVP Info, a minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bartłomiej Sienkiewicz, odwołał prezesów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Od początku wydarzeń sytuację relacjonuje Telewizja Trwam.

W środę po godzinie 11.00 nagle zniknął sygnał TVP Info – zarówno w telewizji naziemnej, jak i w internecie. Dziennikarze stacji próbowali wznowić transmisję w serwisie YouTube, ale platforma zablokowała przekaz.

https://twitter.com/wieclaw_kuba/status/1737434242559205519

https://twitter.com/wieclaw_kuba/status/1737434242559205519

Zdarzenie zaskoczyło czołowych polityków Prawa i Sprawiedliwości.

– Właśnie dowiedzieliśmy się, że nie będą mogli transmitować naszej konferencji – podkreślił Mariusz Kamiński, były szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wyłączenie sygnału poprzedziła decyzja ministra kultury i dziedzictwa narodowego w rządzie Donalda Tuska, Bartłomieja Sienkiewicza, który odwołał dotychczasowych prezesów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, Polskiej Agencji Prasowej oraz rady nadzorcze.

Minister Sienkiewicz – łamiąc zapisy Ustawy o Radzie Mediów Narodowych, statuty spółek i Ustawę o zasadach zarządzenia mieniem państwowym – powołał nowe rady nadzorcze, a te powołały nowych prezesów. W siedzibie Telewizji Polskiej doszło do dantejskich scen. Do budynku przy ul. Woronicza firma ochroniarska  wpuściła nieznane osoby. Doszło do forsowania drzwi do gabinetu prezesa TVP, Mateusza Matyszkowicza.

https://twitter.com/S_Lukaszewicz/status/1737425022287745451

https://twitter.com/S_Lukaszewicz/status/1737425022287745451

Wśród tych osób był nominowany przez ministra Sienkiewicza rzekomy nowy przewodniczący rady nadzorczej spółki, Piotr Zemło.

– Kim Pan jest? Jakim tytułem Pan tu wszedł? – pytali parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości.

– Jestem przewodniczącym rady nadzorczej – odpowiedział rzekomy nowy przewodniczący rady nadzorczej, Piotr Zemło.

https://twitter.com/S_Lukaszewicz/status/1737421771249258850

https://twitter.com/S_Lukaszewicz/status/1737421771249258850

Osoby te zabarykadowały się w gabinecie. W zamieszaniu ucierpiała poseł Joanna Borowiak z Prawa i Sprawiedliwości. Wezwano policję.

– Dostaliśmy dwa wezwania o interwencję policyjną. Pierwsze polega na naruszeniu nietykalności posłanki. (…) Przewodniczący rady nadzorczej TVP czuje się zagrożony – wyjaśnił powód interwencji jeden z policjantów.

https://twitter.com/MichalJelonek/status/1737433632631820660

Ostatecznie policja wyprowadziła mężczyznę, który pobił poseł Borowiak. Przed siedzibami TVP w całej Polsce trwają protesty. Mamy do czynienia z sytuacją, której w wolnej Polsce jeszcze nie było.

https://twitter.com/DariuszMatecki/status/1737483817802223778

W związku z zaistniałą sytuacją prezydent Andrzej Duda wezwał „premiera Donalda Tuska i Radę Ministrów do respektowania polskiego porządku prawnego”.

„Cel polityczny nie może stanowić usprawiedliwienia dla łamania zasad konstytucyjnych i prawa. Dlatego w związku z dzisiejszymi działaniami Ministra Kultury dotyczącymi mediów publicznych wzywam Premiera Donalda Tuska i Radę Ministrów do respektowania polskiego porządku prawnego” – napisał w środę prezydent Andrzej Duda na platformie X. [czytaj więcej]

https://twitter.com/AndrzejDuda/status/1737524736492458019?s=20

Natomiast w czwartek głowa państwa odpowiadała na pytania na antenie Radia Zet.

„Widzimy dzisiaj wyraźnie, że jest walka, aby media publiczne stały się łupem kolejnej ekipy politycznej, która wygrała wybory. Wolałbym, żeby było tak, że telewizja publiczna jest rzeczywiście bezstronna, tylko nikomu do tej pory nie udało się tego zrobić” – powiedział Andrzej Duda.

https://twitter.com/RadioMaryja/status/1737766934324641801

Całą sytuację bagatelizują politycy większości parlamentarnej.

– Weszły, rozumiem, nowe władze do Telewizji Polskiej, w związku z tym podjęły takie decyzje, jakie uważały za stosowne – przekonywał Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu z Lewicy, członek PZPR w latach 1983-1990.

To łamanie Konstytucji RP – mówił przybyły na miejsce prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

– Mogę wyrazić nadzieję, że ludzie, którzy są za to odpowiedzialni albo biorą w tym udział, na pewno zasiądą na ławie oskarżonych – wskazał Jarosław Kaczyński.

W TVP pojawił się Paweł Płuska, dziennikarz TVN, który ma być szefem Wiadomości.

– Czy Pan chciałby pracować tutaj w nowej TVP? – zapytano Pawła Płuskę.

– Oczywiście – odpowiedział.

– Nagle się okazało, że w jednym ze studiów TVP byli redaktorzy TVN. Co za przypadek w dniu, w którym nielegalnie jest przejmowana Telewizja Polska – mówił Piotr Muller, poseł PiS.

Ekipa Donalda Tuska podjęła działania przejęcia mediów publicznych na podstawie uchwały, która nie ma mocy prawnej, ale jest jedynie symbolicznym wyrażeniem woli.

– Rządząca koalicja poszła wytrychami. To przypomina dekrety stanu wojennego. Media publiczne potraktowano jako zwykłe spółki prawa handlowego, jako zakład mięsny, który byłby we władaniu Skarbu Państwa – zaznaczył prof. Waldemar Gontarski, ekspert prawa europejskiego i prasowego.

https://twitter.com/RadioMaryja/status/1737746252538728861

Nic ich nie powstrzyma od tego, żeby za chwilę – jeśli uporają się z mediami publicznymi – na podstawie jakichś wymyślonych przez siebie powodów wejść do Radia Maryja czy TV Trwam i zamknąć, bo im się coś nie podoba (…). W mojej ocenie to zagrożenie jest realne, ponieważ obecni rządzący przygotowują nas od lat do tego typu sytuacji – powiedziała z kolei dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. [czytaj więcej]

To oznacza, że za chwilę politycy Donalda Tuska mogą przyjąć kolejne uchwały, które będą pretekstem do wyłączenia sygnału innych stacji.

Ludzie z otoczenia Donalda Tuska od lat prowadzą nagonkę na niesprzyjające im media. To za rządów PO-PSL blokowano miejsce na multipleksie dla Telewizji Trwam.

https://twitter.com/RadioMaryja/status/1737783988763136027

Teraz wolne media ponownie są zagrożone – zauważyła prof. Hanna Karp z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Rada podejmie konkretne działania.

– Będziemy szeroko informować opinię europejską, żeby dotarło tam, co w tej chwili się dzieje. Mamy do czynienia z medialnym zamachem stanu – podsumowała prof. Hanna Karp.

W środę o godzinie 20.00 przed siedzibą TVP odbyła się manifestacja zorganizowana przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. Natomiast w czwartek temat mediów publicznych pojawił się podczas obrad Sejmu. Głos w tej sprawie zabrał m.in. poseł Mariusz Błaszczak, były minister obrony narodowej.

„Wnoszę o odroczenie obrad i uzupełnienie porządku o informację pułkownika urzędu ochrony państwa, Bartłomieja Sienkiewicza, który został oddelegowany przez Donalda Tuska do przeprowadzenia operacji specjalnej w mediach publicznych” – powiedział w Sejmie szef klubu PiS, Mariusz Błaszczak.

Jak dodał, „wysokiej izbie należy się odpowiedź na pytanie, dlaczego Polacy nie mogli obejrzeć Teleexpressu, Panoramy i Wiadomości, a także kim jest funkcjonariusz, który pojawił się wczoraj w TVP1 o 19.30”.

„Czy siłowe odbijanie instytucji publicznych mieści się w standardach pogodnej, uśmiechniętej Polski, o której tyle mówił Donald Tusk i po co Donaldowi dwa TVN-y?” – mówił Mariusz Błaszczak.

https://twitter.com/RadioMaryja/status/1737773950476648607

https://twitter.com/RadioMaryja/status/1737773950476648607

Pytał też, jaki związek z przejęciem mediów publicznych ma fakt, że Unia Europejska przyjęła wczoraj porozumienie ws. przymusowej relokacji migrantów i ilu z nich Polska zamierza przyjąć? Podczas wypowiedzi Mariusza Błaszczaka na sali krzyczano „dyktator!”.

Następnie poseł Roman Giertych z Koalicji Obywatelskiej złożył wniosek o nieodroczenie obrad, po czym próbował kontynuować wypowiedź, ale nie był w stanie z powodu hałasu, który panował na sali. Część posłów krzyczało: „Złodziej!”.

Marszałek Sejmu zaapelował o umożliwienie prowadzenia obrad. Przypomniał, że w czwartek ma być procedowana ustawa budżetowa. Następnie marszałek zarządził pięciominutową przerwę i zwołał Konwent Seniorów.

PAP/TV Trwam News/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl