PAP/Paweł Supernak

Donald Tusk odkrył karty ws. przyszłego rządu

Znamy skład przyszłego rządu Donalda Tuska. Większością resortów pokierują politycy Koalicji Obywatelskiej. Po cztery ministerstwa otrzymały Lewica, PSL i Polska 2050. Nowy rząd oznacza nowe twarze, ale będą też powroty. Na fotel szefa dyplomacji wraca Radosław Sikorski.

Donald Tusk zorganizował pierwsze nieformalne posiedzenie przyszłego liberalno-lewicowego rządu. Najwięcej przedstawicieli będzie miała Koalicja Obywatelska. Ministerstwem Sprawiedliwości pokieruje Adam Bodnar. Ministerstwem Spraw Wewnętrznych – Marcin Kierwiński. Zdrowiem – Izabela Leszczyna. Finansami zajmie się Andrzej Domański.

– Oczywiście to pan premier będzie wskazywał ministrów w czasie swojego expose – zaznaczył poseł Andrzej Domański.

Na czele resortu aktywów państwowych stanie Borys Budka, kultury – Bartłomiej Sienkiewicz, spraw europejskich – Adam Szłapka, przemysłu – Marzena Czarnecka. Tomasz Siemoniak zajmie się kontrolą nad służbami, Sławomir Nitras sportem, a Marzena Okła-Drewnowicz – polityką senioralną. Jan Grabiec będzie szefem Kancelarii Premiera. Na spotkaniu nie było Radosława Sikorskiego. Jednak w rządzie się znajdzie.

– Tak, jest kandydatem na ministra spraw zagranicznych – potwierdził Donald Tusk.

Radosław Sikorski to były minister obrony i były szef dyplomacji. Politycy PiS-u przypisują mu reset w relacjach z Kremlem za rządów Donalda Tuska.

– Ciemna postać polskiej polityki. Ja za dobrze pamiętam jego umizgi do Rosjan, spotkania z Ławrowem – mówił na antenie TV Trwam poseł PiS, Jan Krzysztof Ardanowski.  

Resort edukacji i nauki zostanie rozdzielony. Edukacją zajmie się Barbara Nowacka z Koalicji Obywatelskiej.

– Dosłownie w kilku zdaniach Pani Barbara Nowacka uświadomiła wszystkim jeszcze raz, ile jest do posprzątania po panu Czarnku – stwierdził Donald Tusk.

Przemysław Czarnek podkreślił, że to, co Platforma nazywa sprzątaniem, będzie polegało na odejściu od edukacji patriotycznej i propolskiej.

– Ci nowi kuratorzy w rękach Pani Nowackiej to będą ideolodzy. Będą ideologizowali na modłę lewacką polską szkołę – przekonywał Przemysław Czarnek.

Ministerstwem Nauki pokieruje Dariusz Wieczorek z Lewicy.

– Jakich zmian potrzebuje nauka? – zapytał red. Jakub Więcław z TV Trwam.

– To zobaczymy, co nowy rząd będzie mówił w tej sprawie po wyborze tego nowego rządu – odpowiedział poseł Dariusz Wieczorek.  

Lewicę w rządzie będą reprezentowali także Krzysztof Gawkowski jako wicepremier i minister cyfryzacji, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk jako minister rodziny i polityki społecznej oraz Katarzyna Kotula, która będzie ministrem ds. równości. Prof. Marcin Szewczak, komentując zapowiedź powstania nowego resortu, sięga po książkę Orwella „1984”.

– Brakuje tylko jeszcze „Ministerstwa Prawdy”, które wykazywałoby ludziom, jak mają funkcjonować. W Polsce jest równość i jest poszanowanie dla wszystkich obywateli – podkreślił prof. Marcin Szewczak.

Polskie Stronnictwo Ludowe także będzie miało wicepremiera w rządzie Donalda Tuska. To Władysław Kosiniak-Kamysz, który połączy tę funkcję z kierowaniem resortem obrony. Senator Waldemar Pawlak przekonuje, że prezes PSL-u sprawdzi się w tej roli.

– W ostatnich tygodniach bardzo konsekwentnie pracował, konsultował się z ekspertami, fachowcami z zakresu obronności, z przedstawicielami Wojska Polskiego – zwrócił uwagę Waldemar Pawlak.

Ludowców w rządzie Tuska będzie więcej. Ministrem rozwoju i technologii zostanie Krzysztof Hetman. Resortem infrastruktury pokieruje Dariusz Klimczak. PSL zajmie się też rolnictwem.

– Na ministra rolnictwa będę rekomendował pana Czesława Siekierskiego – poinformował Donald Tusk.  

– Czesława Siekierskiego oceniam wysoko. Pytanie jest inne: jakie interesy będzie musiał reprezentować, czyje interesy? Czy tak jak teraz jakieś interesy – kto inny co prawda – ale związane z lobby wiatrakowym, czy za chwilę się nie okaże, że on będzie musiał również jakieś naciski realizować – wskazał Jan Krzysztof Ardanowski.

Polska 2050 Szymona Hołowni zajmie się klimatem. Szefem resortu będzie Paulina Hennig-Kloska. Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej pokieruje Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, z kolei Agnieszka Buczyńska będzie ministrem do spraw społeczeństwa obywatelskiego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl