fot. PAP

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Tuska, Millera i Klicha

Poseł Antonii Macierewicz złożył do prokuratura generalnego zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Donalda Tuska, Jerzego Millera i Edmunda Klicha. Poprzez nieujawnienie treści raportu płk. Edmunda Klicha nie dopełnili swoich obowiązków.

Zawiadomienie dotyczyło dokumentu z 30 listopada 2010r. zawierającego uwagi polskiego akredytowanego przy komisji rosyjskiego Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego, do projektu raportu końcowego z badania katastrofy lotniczej samolotu Tu-154M.

Na konferencji w Sejmie poseł Antoni Macierewicz wskazał iż jest zasadnicza różnica między główną tezą raportu Millera, a głównym ustaleniem płk. Klicha.

– Główną tezą raportu pana Jerzego Millera jest twierdzenie, że przyczyną tragedii było zejście poniżej wysokości decyzji. Ustalenie płk. Klicha jest inne, że przyczyną było bezprawne przejęcie dowodzenia przez ośrodek moskiewski i systematyczne wprowadzanie w błąd jak również zbyt późne wprowadzanie komendy „odejście na drugi krąg”. Takie są główne ustalenia Edmunda Klicha w odróżnieniu od Jerzego Millera – powiedział poseł Antoni Macierewicz.

Przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej powiedział, że również Donald Tusk i Jerzy Miller w żaden sposób nie wykorzystali informacji Edmunda Klicha. Przy czym – jak zauważył – raport Klicha nie był oznaczony klauzulą tajności, więc opinia publiczna mogła go poznać.

Dlatego zawiadomienie posła Antoniego Macierewicza o przestępstwie dotyczy niedopełnienia obowiązków i działania na szkodę postępowania wyjaśniającego.

– Złożyłem na ręce pana Seremeta, zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Donalda Tuska, Jerzego Millera oraz przez pana Edmunda Klicha. Zawiadomienie o przestępstwie dotyczy niedopełnienia obowiązków i działanie na szkodę postępowania wyjaśniającego – mówił poseł Antoni Macierewicz.

 

RIRM

drukuj