PiS domaga się informacji rządu w sprawie OLT Express

Sprawą w przyszłym tygodniu zajmie się zwołana w trybie pilnym sejmowa Komisja Infrastruktury.

Rząd Donalda Tuska dopuścił się rażących zaniedbań w sprawie Amber Gold i OLT Expresspowiedzieli wprost politycy największej partii opozycyjnej.

Zdziwienie budzi fakt, że sąd oddalił wniosek OLT Express o ogłoszenie upadłości, bo – jak stwierdził – spółka nie dysponuje wystarczającym majątkiem, by ponieść koszty postępowania. Do tej pory do sądu nie wpłynęło także zażalenie na postanowienie w tej sprawie. Decyzja sądu może skomplikować sytuację klientów, którzy kupili bilety na odwołane przeloty.

Sytuacja jest bulwersująca tym bardziej, że OLT Express, otrzymał koncesję, którą wydał podległy rządowi Urząd Lotnictwa Cywilnego. Instytucja ta jest odpowiedzialna m.in. za weryfikację możliwości finansowych przedsiębiorstwa, które występuje o koncesje na przeloty – akcentuje poseł Andrzej Adamczyk z Sejmowej Komisji Infrastruktury.

„To oznacza, że państwo w tym segmencie nie funkcjonuje. Jeżeli w przypadku Amber Gold mamy do czynienia z zaniedbaniami wielu instytucji, prokuratury, sądów, właściwych urzędów, to tutaj w przypadku OLT Express mamy do czynienia z relacją jeden do jeden. Czyli z jednej strony minister transportu, rząd Rzeczypospolitej, premier jako szef całości a z drugiej strony przedsiębiorstwo, które występuje o koncesję. Wiadomym jest, że w takim przypadku powinien zostać przedstawiony biznes plan, powinien zostać także  przedstawiony stan środków finansowych, powinny wreszcie zostać przedstawione wiarygodne dokumenty potwierdzające to, że firma posiada pieniądze” – powiedział poseł Andrzej Adamczyk.  

To nie jedyny przypadek kiedy firma, która „nie ma nic” otrzymuje koncesję. Podobna sytuacja miała miejsce z przyznawaniem koncesji na tzw. cyfrowym multipleksie.

„Mamy z drugiej strony proces przyznawania koncesji na multipleks m.in. dla Tv Trwam. Przecież wówczas także beneficjentami czyli stacjami, które otrzymały koncesje były te, które nie dysponowały finansami. Natomiast występująca o koncesję Tv Trwam, która uzasadniła złożony wniosek została potraktowana brutalnie, bezczelnie wręcz na poziomie gangsterskim. To przypomina czasy bezhołowia. To jest dramat, którego nie można w sposób normalny ogarnąć. To już nie jest jeden przypadek multipleksu” – dodaje poseł Andrzej Adamczyk.

Wypowiedź posła Andrzeja Adamczyka


Pobierz Pobierz

drukuj