fot. pixabay.com

Podwyżki za wodę i ścieki

Zatwierdzone przez Wody Polskie podwyżki cen za wodę i ścieki sięgają w skali kraju średnio  9-10 proc. To mniej niż wskazywały pierwsze wnioski, jakie trafiły do krajowego regulatora.

Jak poinformował wiceszef Wód Polskich Paweł Rusiecki, do regulatora trafiło blisko 2 tys. 600 wniosków taryfowych od przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych.

„We wnioskach, które już zatwierdziły Wody Polskie średni wzrost cen za wodę na okres 3 lat to ok. 30-40 groszy, a w przypadku ścieków – 80 gr, czyli daje to razem ok. 1,1-1,2 zł na nowy okres taryfowy. Średnio zatwierdzone podwyżki sięgają 9-10 proc.” – poinformował Paweł Rusiecki, wiceprezes Wód Polskich.

Jak wskazał wiceprezes Paweł Rusiecki, początkowo większość samorządów wnioskowała do Wód Polskich o podwyżki sięgające ok. 20 proc. W Procesie dialogu i po dokładnej analizie, przedsiębiorstwa z tej wysokości schodziły. To pokazuje, jak ważna jest rola regulatora. Są jednak przypadki, kiedy firmy wodno-kanalizacyjne odwołują się od negatywnej decyzji. Jak informują Wody Polskie, taryfikacja potrwa na pewno do końca roku.

TV Trwam News

drukuj