fot. PAP/Marcin Obara

Po raz 5. przyznano nagrodę „Świadek Historii”  

W Pałacu na wyspie w warszawskich Łazienkach Królewskich już po raz 5. przyznano nagrodę „Świadek Historii”. Wyróżnienie trafia do osób i organizacji zasłużonych dla pielęgnowania i promowania historii naszego kraju.

„Świadek Historii” to honorowe wyróżnienie, ustanowione w marcu 2009 r. zarządzeniem prezesa IPN i przyznawane przez Instytut Pamięci Narodowej. Otrzymują je osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla upamiętniania historii narodu polskiego oraz wspierające IPN w realizacji ustawowej działalności. W tym roku wśród laureatów znaleźli się m.in. Swietłana Fiłonowa oraz Olena Udowenko z Ukrainy, obie podtrzymujące pamięć o zbrodni katyńskiej. Nagroda trafiła także do Ogniska Polskiego w Turynie – najstarszej organizacji polonijnej działającej we Włoszech, promującej polską historię i kulturę, szczególnie uwzględniając podtrzymywanie pamięci o żołnierzach 2. Korpusu Polskiego we Włoszech.

Prezes IPN dr Jarosław Szarek podkreślił niezwykłą wagę, jaką ma dla Polski działalność laureatów.

– Jeżeli nas, Polaków, jest około 60 mln., to jedna trzecia – około 20 mln – mieszka poza naszymi granicami. Państwo są reprezentacją tych rodaków spoza granic i Państwo przybyli tutaj z całego świata, od Stanów Zjednoczonych po współczesną Ukrainę i Białoruś; od Węgier po Włochy. Wszędzie są miejsca związane z naszymi dziejami, z naszą historią – mówił dr Jarosław Szarek.

Wśród dotychczasowych laureatów znalazło się liczne grono kombatantów, nauczycieli, działaczy społecznych i samorządowców. Na mocy decyzji prezesa Instytutu od 2014 r. nagrodę mogą dostać także osoby działające poza granicami kraju.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl