PO chce wycofania projektu ustawy ws. metropolii warszawskiej

Posłowie Platformy Obywatelskiej i prezydent Legionowa (z PO) chcą, aby Prawo i Sprawiedliwość wycofało projekt ustawy ws. metropolii warszawskiej. Platforma przygotowała też projekt ustawy, która nakazywałaby – w razie tworzenia metropolii – organizację referendów w gminach, które metropolia miałaby objąć.

Apel to konsekwencja niedzielnego referendum w Legionowie. Wzięło w nim udział 46,72 proc. uprawnionych do głosowania, było zatem wiążące. Aż 94,27 proc. głosujących wskazało, że nie chce, by ich gmina została częścią metropolii warszawskiej.

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera ocenił, że referendum odbyło się zbyt wcześnie, bez pełnej informacji nt. projektowanych zmian. W plebiscyt mocno zaangażowali się politycy z PO.

– Wydaje mi się, że gdyby była taka pełna informacja i to referendum odbywałoby się za jakiś okres czasu, kiedy już będzie całościowy projekt ustawy, i będzie zaangażowanie dwóch stron, to może byłby ten wynik troszeczkę inny. Świadomość wyborów jest podstawową rzeczą, bo ludzie muszą wiedzieć, co wybierają, za czym głosują. (…) Tutaj było to, moim zdaniem, trochę za wcześnie, natomiast też rozumiem, że to jest pewna polityka – powiedział Zdzisław Sipiera.

Referendum w Legionowie było reakcją na przygotowany przez posłów PiS projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy.

Zakłada on, że Warszawa stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin. Do końca kwietnia potrwają konsultacje społeczne ws. projektu.

RIRM

drukuj